Przed ponad miesiącem wyrok KIO zakazał kujawsko-pomorskim urzędnikom odwołania przetargu na obsługę linii zelektryfikowanych w województwie. Prawdopodobnie we wtorek sejmik przyjmie uchwałę, która umożliwi wybranie oferty Arrivy w dwóch z trzech zadań.
Pod koniec stycznia Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego unieważnił postępowanie na obsługę linii zelektryfikowanych od grudnia 2013 r. do grudnia 2015 r, w którym najkorzystniejsza była oferta Arrivy. Urząd Marszałkowski twierdził, że w przypadku zaciągnięcia zobowiązań na kwoty podane w przetargu na obsługę linii zelektryfikowanych, nie starczyłoby środków na pozostałe przewozy kolejowe. Złożone oferty były jednak niższe od wcześniej szacowanej wartości zamówienia, podanej w zarządzeniu marszałka o wszczęciu tego postępowania i zapisanej w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku ogłoszonym 18 lutego 2013 roku uznała za bezprawne unieważnienie przetargu mającego wyłonić firmy do obsługi części połączeń kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. KIO nie może wskazać i wybrać zwycięzcy postępowania, więc nakazała samorządowi województwa kontynuowanie dalszej procedury przetargowej, czyli sprawdzenie złożonych ofert i wybranie najkorzystniejszych.
- Po zapoznaniu się z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej zwróciliśmy się do jednego z wykonawców o szczegółowe wyjaśnienie treści jego oferty. Obecnie analizujemy otrzymane dokumenty oraz oceniamy sytuację finansową związaną z wydatkami na świadczenie kolejowych przewozów pasażerskich. Planujemy, że rozstrzygniecie przetargu nastąpi w ciągu miesiąca - poinformował nas przed dwoma tygodniami urząd marszałkowski województwa.
Na stronei Urzędu Marszalkowskiego pojawił się projekt uchwały sejmiku, która umożliwi podpisanie kontraktu z Arrivą. Według naszych informacji, może ona zostać przyjęta we wtorek. Ustala ona stawki dotacji przedmiotowej z tytułu dopłat do pociągokilometra wykonanego przez Arrivę RP na linii kolejowejkolejowej Nr 18 Kutno - Piła Główna od granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem łódzkim do Torunia oraz na odcinku linii kolejowej Nr 353 Poznań Wschód – Skandawa od Torunia do granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem warmińsko-mazurskim, a także na linii Nr 18 od Bydgoszczy do granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem wielkopolskim oraz na odcinku linii kolejowej Nr 131 Chorzów Batory – Tczew od Bydgoszczy.
Nie otrzymaliśmy jeszcze stanowiska Arrivy w tej sprawie.
Czytaj też: