NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Zduńska Wola chce wyremontować dworzec

| Kasper Fiszer 07.02.2017 33

Zduńska Wola chce wyremontować dworzec
Dworzec w Zduńskiej Woli.fot. Kasper Fiszer.
Zabytkowy dworzec w Zduńskiej Woli prawdopodobnie doczeka się generalnego remontu. Właściciel obiektu, urząd miasta, chce zrealizować go we współpracy z samorządem wojewódzkim. Prace mogłyby ruszyć w przyszłym roku.
Niebawem rozpocząć ma się realizacja tzw. drugiego projektu przystankowego ŁKA, w ramach którego otwarte zostaną nowe przystanki kolejowe na terenie Łodzi. Jak poinformował nas Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przygotowywana jest już także druga faza inwestycji, która objąć ma modernizację i rozbudowę siatki przystankowej poza Łodzią. – Prace są na etapie wstępnym – mówi Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ.

Na dworcu niemal tak zimno, jak na zewnątrz

Już teraz można jednak wskazać jedną z planowanych lokalizacji. – Otrzymaliśmy deklarację udziału w projekcie ze strony miasta Zduńska Wola, które planuje przebudować budynek dworcowy na stacji Zduńska Wola – stwierdza przedstawiciel urzędu. Miejski samorząd przejął obiekt od PKP SA w 2013 r. i od początku zapowiadał przeprowadzenie znaczących inwestycji zarówno w samym dworcu, jak i w jego otoczeniu.

– Budynek jest w złym stanie technicznym, przede wszystkim nie ma w nim ogrzewania. Dworzec nie spełnia żadnych standardów dla budynków użyteczności publicznej. Pogłębia to jego degradację, co w konsekwencji powoduje pogorszenie komfortu pasażerów – tłumaczy decyzję o remoncie Anna Paszkiewicz-Banaś z Biura Promocji, Kultury, Partycypacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zduńska Wola. Na poprawę warunków oczekiwania na pociągi podróżni będą jednak musieli zaczekać jeszcze kilka lat.

Jest wola współpracy ze strony obu samorządów

Nie zakończyły się bowiem jeszcze rozmowy pomiędzy samorządami szczebla regionalnego i lokalnego, choć miasto uzyskało już pisemne potwierdzenie możliwości uczestnictwa w projekcie przystankowym jako partner UMWŁ. Nie wiadomo teź dokładnie, kiedy realizowany będzie cały program o zasięgu wojewódzkim. – Najbardziej prawdopodobny termin realizacji prac to lata 2018 – 2019 – zapowiada Anna Paszkiewicz-Banaś.

Choć nie wykonano jeszcze dokładnego kosztorysu robót, miasto szacuje, że inwestycja będzie kosztować ok. 4,3 mln zł. Jeśli rozmowy z łódzkim urzędem marszałkowskim przebiegną pomyślnie, znaczna część tej kwoty pochodzić będzie ze środków unijnych skierowanych na cały program. Szczegółowy zakres robót ma być jednak znany po wykonaniu ekspertyz stanu technicznego i przygotowaniu dokumentacji projektowej.

Na pewno nie zmieni się przeznaczenie budynku

– Zgodnie z opracowaną koncepcją przebudowy dworca planuje się utrzymanie jego funkcji w zakresie obsługi pasażerów – zapewnia przedstawicielka UM Zduńska Wola. W budynku stacyjnym nadal znajdować się będą więc kasy biletowe i sanitariaty, miasto planuje też aranżację pomieszczenia dla matki z dzieckiem i wydzielenie powierzchni handlowych. Remont ma również być okazją do założenia najbardziej potrzebnej instalacji centralnego ogrzewania.

Ceglany gmach dworca Zduńska Wola został wzniesiony w 1902 r. i bardzo przypomina inne obiekty wybudowane przy historycznej Kolei Warszawsko-Kaliskiej, m.in. w Pabianicach i Sieradzu. Obecnie uznany jest za zabytek. W budynku funkcjonuje dziś jedynie kasa biletowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zajmujący znaczną część budynku bar przed kilkoma laty zamknięto.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej na temat:

remont (0)
Dworzec (0)

Więcej z regionu:

Zduńska Wola (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej na temat:

remont (0)
Dworzec (0)

Wiecej z regionu:

Zduńska Wola (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS