NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

WKD: Bilet samorządowy to ukłon w stronę pasażerów z Mazowsza

| Kasper Fiszer 10.08.2017 18

WKD: Bilet samorządowy to ukłon w stronę pasażerów z Mazowsza
Pociąg WKDfot. Kasper Fiszer
Warszawska Kolej Dojazdowa cieszy się z rozbudowy oferty o Wspólny Bilet Samorządowy i traktuje go jako ukłon w stronę pasażerów korzystających z usług różnych przewoźników. Dokąd jednak można dojechać z WBS, wsiadając w pociąg WKD? Po przesiadce do składu Kolei Mazowieckich dotrzemy na obrzeża regionu, gdzie trudno jest przesiąść się ponownie do kursu jadącego w głąb innego województwa.
Nie milkną komentarze dotyczące rozpoczęcia sprzedaży Wspólnego Biletu Samorządowego – ważnego przez dobę od godziny wskazanej przez podróżnego biletu honorowanego przez ośmiu przewoźników regionalnych. Można go kupić za 38 zł w kasach biletowych niektórych spółek (np. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej) i za pośrednictwem aplikacji SkyCash. Inicjatorem wprowadzenia nowej oferty jest Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych. Ani do ZSPK, ani do porozumienia ws. WBS nie przystąpił na razie żaden podmiot ogólnopolski (Przewozy Regionalne czy PKP Intercity).

Sukces kolei samorządowych – ale dokąd dowiozą pasażera?

– Nowy wspólny bilet to ogromny sukces kolei samorządowych – ocenia Michał Panfil, p.o. prezes zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej. – Uruchomienie sprzedaży od 1 sierpnia to coś naprawdę pozytywnego – przekonywał. – Jest to bowiem pierwszy bilet aż ośmiu spółek samorządowych, na podstawie którego pasażerowie będą mogli poruszać się po całej Polsce, kupując bilet u któregokolwiek z przewoźników – opisywał.

– Wspólny bilet jest więc także ukłonem w stosunku do podróżujących na terenie województwa mazowieckiego – powiedział Michał Panfil. Na Mazowszu oferta honorowana jest przez WKD i Koleje Mazowieckie, ale nie przez SKM Warszawa. Możliwości przejazdu na podstawie nowego biletu do innych regionów są natomiast bardzo ograniczone. WBS nie jest bowiem ważny ani w dalekobieżnym pociągu KM „Słoneczny” do Trójmiasta i Ustki, ani w „sprinterach” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Warszawy do Łodzi Fabrycznej.

Mało połączeń do i z węzłów w Kutnie i Sierpcu

Podróżni korzystający z oferty przewoźników regionalnych mogą się natomiast przesiąść z pociągów KM do kursów osobowych ŁKA w Skierniewicach, Łowiczu i Kutnie, a także do składów Kolei Wielkopolskich w Kutnie i Arrivy w Sierpcu. Rozkład jazdy na odcinkach Kutno – Konin i Sierpc – Toruń przewiduje jednak bardzo małą liczbę połączeń. Niewiele jest zresztą także możliwości dojazdu do tych węzłów kursami Kolei Mazowieckich, zwłaszcza jeśli punktem początkowym podróży miałaby być Warszawa.

Przypomnijmy, że do porozumienia przewoźników na pewno nie przystąpi SKM Warszawa, która pozostaje jednak członkiem ZSPK. Jak tłumaczy stołeczna spółka, Szybka Kolej Miejska w ogóle nie prowadzi własnej polityki taryfowej, bo w jej pociągach obowiązują wyłącznie bilety emitowane przez Zarząd Transportu Miejskiego. To ZTM musiałby więc zawrzeć stosowne umowy, na mocy których na sieci warszawskiej komunikacji miejskiej można byłoby korzystać także z biletów wydawanych przez członków ZSPK.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Mazowieckie (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer
PARTNER DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Mazowieckie (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS