NUMER 07/2017
NUMER 07/2017
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Integracja biletowa
szukaj
Śledź nas:

Lubelskie plany dworcowe PKP SA

| jar, Rynek Kolejowy 01.01.2017 34

Lubelskie plany dworcowe PKP SA
Dworzec Puławy Miastofot. PKP SA
W połowie grudnia 2016 roku zakończyła się przebudowa dworca Puławy Miasto i został on udostępniony podróżnym. W biurze prasowym PKP SA „Rynek Kolejowy” dowiedział się, że obecnie trwają prace nad wytypowaniem kolejnych podobnych obiektów do modernizacji. Spółka kontynuuje również zabiegi w celu przekazania niektórych dworców jednostkom samorządu terytorialnego.
Jak informowaliśmy na naszym portalu, zarządca nieruchomości kolejowych udostępnił podróżnym dworzec Puławy Miasto. Przypomnijmy, że obiekt został gruntownie przebudowany, a jego otoczenie uporządkowane i odpowiednio wyposażone m.in. w stojaki rowerowe. Budynek został przystosowany dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się, a także dla osób niewidomych i niedowidzących. Na nowo urządzono okienka kasowe, które, jak czytamy w komunikacie prasowym, „mają obniżone blaty i są wyposażono w pętlę indukcyjną, która ułatwia komunikację osobom niedosłyszącym”.

Puławy z kasą PKP Intercity

Co istotne, na najważniejszym w ruchu pasażerskim przystanku położonym w Puławach, kasę planuje uruchomić PKP Intercity. Potwierdza to Marta Ziemska z biura prasowego przewoźnika. Nie będzie zatem takiej sytuacji jak w niedawno odnowionym budynku kasy przystanku osobowego Chełm Miasto, gdzie obecnie nie ma kasy biletowej.

Natomiast przynajmniej na razie w Puławach kasy biletowej nie zamierzają otwierać Przewozy Regionalne. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Zofia Dziewulska, Naczelnik Działu ds. Handlowych w Lubelski Oddział Przewozów Regionalnych, ma to związek z planowaną modernizacją linii kolejowej nr 7, podczas której planowane jest na 15 miesięcy zamknięcie dla ruchu kolejowego.

– Ze względu na brak ostatecznej decyzji organizatora przewozów dotyczącej organizowania przewozów publicznych na linii nr 7 w trakcie długoterminowego wyłączenia z ruchu kolejowego pasażerskiego odcinka Lublin – Dęblin Przewozy Regionalne nie planują uruchamiania kasy biletowej – wyjaśnia Dziewulska. - Planowano postawienie automatu biletowego, jednak wstrzymano się z decyzją do czasu rozwiązania wymienionego problemu – dodaje.

Dla województwa lubelskiego nie ma listy dworców do przebudowy


PKP zapowiada modernizację ponad 450 dworców na terenie całego kraju. Jednak przynajmniej na razie nie wiadomo czy i jakie dworce zostaną przebudowane na terenie województwa lubelskiego.

– Trwają prace nad szerokim programem inwestycyjnym obejmującym swoim zakresem dworce w całej Polsce. Jednocześnie trwa weryfikacja wcześniejszych planów dotyczących inwestycji dworcowych, której celem jest jak najlepsze przygotowanie projektów. Zależy nam na tym, aby nowe i modernizowane obiekty były bardziej funkcjonalne i dostosowane do potrzeb klientów kolei oraz mieszkańców miast. PKP SA wytypowała 464 dworce, wobec których zidentyfikowano potrzeby inwestycyjne. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach – wyjaśnia „Rynkowi Kolejowemu” Katarzyna Grzduk, specjalista w Wydziale Prasowym Biura Komunikacji i Marketingu Polskie Koleje Państwowe SA.

Kolejne dworce dla samorządów

Nasza rozmówczyni potwierdza natomiast, że spółka nie wycofuje się z planów przekazywania wybranych dworców jednostkom samorządu terytorialnego. Obecnie trwają rozmowy nad przekazaniem obiektów w Niedrzwicy i Krzywdzie. Zmiana właściciela obiektów planowana jest na 2017 rok. Rozmowy z właściwymi władzami samorządowymi trwają odnośnie przekazania historycznych budynków w Chotyłowie i Rudzie Opalin.

Natomiast część jednostek samorządy terytorialnego nie była zainteresowana lub wycofała się z przejęcia budynków znajdujących na ich terenie. Dotyczy to gmin: Ryki (dworce w Leopoldowie i w Rykach), Lublin (Lublin Północ), Mełgiew (Minkowice), Wilkołaz (dworzec na stacji Wilkołaz), Szastarka (Szastarka) i Radzyń Podlaski (stacja Radzyń Podlaski w Bedlnie). Natomiast z przekazania dworca w Motyczu wycofał się jego zarządca.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Lubelskie (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Lubelskie (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 07/2017
NUMER 07/2017
Sporą część lipcowego wydania miesięcznika "Rynek Kolejowy" poświęcamy kwestiom biletowym oraz organizacji transportu. Przedstawiamy problemy we wdrożeniu wspólnego biletu w Polsce i pokazujemy modelowe, szwajcarskie rozwiązania tej kwestii. W dziale "Infrastruktura" piszemy o planowanym powrocie do stolicy stacji Warszawa Główna. Rozmawiamy również z członkiem zarządu Stadler Polska o jubileuszu firmy i przedstawiamy perspektywy wejścia do taboru polskich przewoźników (głównie PKP Intercity) kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. W obszernym materiale "Więcej Dartów nie będziemy. Co poszło nie tak?" przedstawiamy historię najbardziej burzliwej dostawy taboru w Polsce. Opisujemy także wątpliwości dotyczące modernizacji magistrali E20 Warszawa - Poznań.

 

współpraca
  Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS