Partnerzy serwisu:
Biznes

Bogusław Kowalski doradza PKP SA. MIB prosi o wyjaśnienia

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
25-07-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Bogusław Kowalski doradza PKP SA. MIB prosi o wyjaśnienia
Fot. Piotr KałaBogusław Kowalski doradza PKP SA. MIB prosi o wyjaśnienia
Bogusław Kowalski, który w grudniu ubiegłego roku po dwóch dniach kierowania PKP SA zrezygnował z posady prezesa państwowej spółki, obecnie kieruje grupą doradców pracujących na zlecenie PKP SA.

Były prezes świadczy na rzecz państwowej spółki usługi w ramach Instytutu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej. Jak poinformował Puls Biznesu, pierwsza faktura za usługi doradcze na rzecz PKP SA została wystawiona w styczniu 2016 roku, czyli zaledwie miesiąc po zakończeniu dwudniowej prezesury Bogusława Kowalskiego. Faktury z kolejnych miesięcy opiewać mają na łącznie około 25 tys. zł netto. Ostatnia datowana jest na 8 lipca.

Od wielu lat pracuję w branży kolejowej. Mam doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami kolejowymi, pracowałem także w samorządzie i w parlamencie oraz nadzorowałem rynek kolejowy jako wiceminister transportu [w latach 2006-07 – przyp. red.]. Po rezygnacji z funkcji prezesa PKP, wróciłem do świadczenia usług doradczych — skomentował ten fakt na łamach Pulsu Biznesu.

Kowalski: IPN mojego oświadczenia nie kwestionuje

Kowalski prezesem PKP SA był przez dwa dni – od 11 do 13 grudnia 2016. Z kierowania kolejowym gigantem zrezygnował bardzo szybko – gdy w mediach pojawiły się doniesienia o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa od roku 1987.

– Uważam, że prezes PKP SA, biorąc pod uwagę wcześniej wymienione cele, musi łączyć różne środowiska. Zostałem niesłusznie zaatakowany przez jedno z nich w sytuacji, gdy trwały rozmowy ze związkami zawodowymi np. w PKP Cargo. Nie było sensu tej sytuacji komplikować. Pragnę przypomnieć, że zrzekłem się jakichkolwiek form wynagrodzenia czy odpraw z tytułu pełnionej funkcji w PKP SA – mówił Bogusław Kowalski cytowany przez Polską Agencję Prasową.

– Sam wystąpiłem do Instytutu Pamięci Narodowej o potwierdzenie zgodności mojego oświadczenia ze stanem faktycznym. W 2008 roku, Instytut Pamięci Narodowej potwierdził brak podstaw do kwestionowania prawdziwości mojego oświadczenia. Nie byłem współpracownikiem SB i nie znam żadnych dokumentów, na podstawie których można tak stwierdzić. Bezpieka w czasach PRL-u zakładała różne teczki różnym osobom, często także fałszywe. Ci, którzy dzisiaj tak chętnie ferują wyroki, nie mają dużego pojęcia o tym jak niska jest wiarygodność wielu akt SB. Tak samo oskarżanych było wiele znanych osób, na które SB „coś” miało w teczkach a okazały się one niewinne – mówi Bogusław Kowalski. – Wydawało mi się, że do pełnienia funkcji prezesa PKP SA potrzebne jest przygotowanie merytoryczne i doświadczenie w funkcjonowaniu struktur państwowych. Dlatego zdecydowałem się ubiegać o to stanowisko. Ale skoro jakaś część środowiska nie akceptowała mojej kandydatury z innych powodów, aby nie tworzyć niepotrzebnych podziałów, zrezygnowałem – dodaje.

Okazuje się, że Kowalski, mimo że zrezygnował z kierowania PKP SA, to jednak wciąż ze spółką współpracuje. Co na to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa?

– Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do PKP SA o przekazanie szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie – informuje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy MIB.

Bogusław Kowalski chce współpracować z PKP SA

W rozmowie przeprowadzonej w lipcu tego roku Bogusław Kowalski podsumował swoją dotychczasową działalność na kolei i wspomniał krótko o tym, że zamierza nadal współpracować z PKP SA.

– Od początku mojej działalności publicznej współpracowałem z PKP SA i innymi spółkami z grupy. Dzięki tej współpracy powstało wiele wartościowych inicjatyw legislacyjnych i projektów inwestycyjnych. W tym czasie zmieniały się układy polityczne, ale zawsze udawało się zrobić coś pozytywnego dla kolei. Ostatnio, od mniej więcej 2011 roku współpracuję z wieloma instytucjami i firmami kolejowymi jako ekspert, dzieląc się wiedzą. Wśród nich były spółki z Grupy PKP takie jak PKP Cargo czy PKP Intercity. Byłem aktywny w działaniach doradczych na rzecz PKP SA i Ministerstwa Transportu – mówi Kowalski w rozmowie. – W tym czasie wykonałem samodzielnie lub w grupie ekspertów usługi doradcze dotyczące między innymi systemu opłat za korzystanie z linii kolejowych, ponoszonych przez przewoźników towarowych na rzecz PKP PLK. W ramach prac nad IV Pakietem Kolejowym UE w 2013 roku dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej analizowaliśmy możliwe rozwiązania zapewniające skuteczny i niedyskryminacyjny dostęp do odpowiedniego taboru kolejowego dla operatorów pragnących świadczyć usługi publiczne. W 2014 roku w tym samym kontekście przygotowywaliśmy studium znaczenia rynku przewozów regionalnych i aglomeracyjnych dla rozwoju PKP Intercity SA na zlecenie tego przewoźnika – opisuje realizowane projekty, z których duża część powstała w ramach prac Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. W rozmowie Bogusław Kowalski zapowiedział, że mimo rezygnacji z kierowania PKP SA, zamierza współpracować ze spółką.

– Nie wykluczam mojego wsparcia dla zarządu PKP SA w ważnym procesie budowania siły polskich kolei w nowych realiach gospodarczych, społecznych i politycznych. Aktualnie Instytut Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej, w którym pracuję, konsultuje zmiany legislacyjne wynikające z przygotowywanej nowej strategii PKP SA na najbliższe lata, także w związku z IV Pakietem, który ma zostać uchwalony jesienią. Efekty tej pracy będą widoczne w IV kwartale tego roku. Polska kolej bardzo potrzebuje nowych idei, koncepcji, pomysłów na usprawnienie inwestycji i skuteczne konkurowanie z innymi formami transportu. Mam nadzieję, że w tym wielkim procesie znajdzie się miejsce i na mój skromny wkład – powiedział.

PKP SA: Z Bogusławem Kowalskim współpracujemy na jasnych zasadach

PKP SA informuje, że współpraca z IMWG kierowanym przez Bogusława Kowalskiego dotyczy strategii rozwoju PKP SA. Przygotowuje ją Biuro Strategii PKP SA wraz z biurami właściwymi ds. nieruchomości, finansów, prawnym i kontrolingu. Prace nad strategią rozpoczęły się niezwłocznie po powołaniu nowego zarządu PKP SA, czyli jeszcze w grudniu 2015 r.

Strategia jest dokumentem, który obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w przypadku Grupy PKP kilkunastu należących do niej spółek. Nad strategią pracuje w PKP SA kilkadziesiąt osób i kilkanaście biur merytorycznych.

– Ze względu na wagę przedmiotu i zakres prac do wykonania, PKP SA współpracuje przy opracowaniu strategii z zewnętrznymi podmiotami, m.in. w obszarze analiz i prognoz finansowych oraz Instytutem Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej w zakresie przygotowania strony legislacyjnej będącej następstwem projektowanych zmian w obszarze prawa krajowego i międzynarodowego, w szczególności prawa Unii Europejskiej (IV pakiet kolejowy) oraz przeprowadzenia analiz dotyczących modeli funkcjonowania kolei narodowych w dużych krajach członkowskich UE – informuje Jolanta Kuczyńska, dyrektor biura komunikacji i marketingu PKP SA. – Wykonane przez IMWG zlecenie umożliwi PKP SA przełożenie zapisów strategii na konieczne zmiany legislacyjne w ponad dwudziestu obszarach tematycznych, w tym dotyczących: restrukturyzacji PKP, transportu kolejowego, samorządu terytorialnego, transportu zbiorowego i finansów publicznych – dodaje.

Biuro komunikacji i marketingu informuje, że PKP SA angażuje do współpracy różnych ekspertów, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę w swoich obszarach. – Rezygnacja z zajmowanego stanowiska nie oznacza jakiegokolwiek zakazu współpracy na jasnych i zgodnych z procedurami zasadach – czytamy w oświadczeniu wydanym przez PKP SA.

– IMWG realizując umowę, angażuje grono ekspertów, wśród których jest Pan Bogusław Kowalski. Jako ekspert rynku kolejowego Pan Kowalski współpracuje ze spółkami Grupy PKP i ministerstwem właściwym ds. transportu od 2012 roku. W tym czasie wykonał samodzielnie lub w grupie ekspertów usługi doradcze dla PKP Cargo, PKP Intercity i dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – pisze Jolanta Kuczyńska podając też listę firm, dla których pracował były prezes PKP SA. Należą do nich takie firmy jak Pol-Miedź Trans, Orlen Koltrans, Newag, Kombud, Thales Polska, Pluton SA (Ukraina), Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH (Niemcy) a także kilkadziesiąt samorządów miejskich, powiatowych i wojewódzkich (m.in. MZK Tychy, Urząd Miasta Inowrocław, Urząd Miasta Mława, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Samorząd Województwa Mazowieckiego).
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5