Tradycją warszawskiego sylwestra na placu Konstytucji stało się zamykanie dla pasażerów pobliskiej stacji metra Politechnika. ZTM chce przekonać w tym roku organizatora imprezy, że to niezasadne. Utrudnienia nie mają bowiem związku ze względami bezpieczeństwa, tylko co najwyżej wygodą organizatorów zabawy.
Niedawno Ratusz ogłosił, że sylwester miejski – transmitowany przez Polsat – po raz kolejny odbędzie się na placu Konstytucji. Nieodzowną częścią imprezy są utrudnienia w komunikacji naziemnej. Wydawałoby się, że metro przebiegające dołem powinno funkcjonować normalnie. Jednak 31 grudnia już od godziny 18:00 pobliska stacja Politechnika jest zamykana dla pasażerów, a pociągi przejeżdżają przez nią bez zatrzymania. Tylko dlatego, że od strony stacji – z uwagi na ustawienie sceny – nie przewidziano wejścia dla ewentualnych imprezowiczów. Plac Konstytucji ma zapełniać się od północy, czyli od strony stacji Centrum. Jak wskazywały władze miasta, w tej sytuacji „kierowanie strumienia ludzi” od drugiej strony nie jest wskazane.
Zarząd Transportu Miejskiego w tym roku będzie starał się wpłynąć na organizatorów zabawy sylwestrowej, by odstąpili oni od zamiaru zamykania stacji. – W opinii Zarządu Transportu Miejskiego wyłączanie stacji Politechnika nie jest zasadne. Brak wejścia na teren zabawy od strony tej stacji nie jest wystarczającym powodem, aby utrudniać poruszanie się po mieście pasażerom, którzy korzystają z węzła przesiadkowego pomiędzy metrem, a autobusami kursującymi ciągiem Trasy Łazienkowskiej lub z rejonu Dolnego Mokotowa – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.
Pomocne okazują się doświadczenia z Euro 2012 (stacja metra Centrum w strefie kibica oraz przystanek kolejowy Stadion działały normalnie) – „kierować strumień ludzi” można nie tylko za pomocą fizycznej przeszkody czy zamknięcia. – Zarząd Transportu Miejskiego będzie proponował organizatorom rozwiązanie w postaci akcji informacyjnej pasażerów metra. Na przykład za pomocą komunikatów emitowanych w pociągach metra dojeżdżających do stacji Centrum od strony północnej oraz do stacji Politechnika od strony południowej – wymienia Igor Krajnow.