Fot. M. SzymajdaPociąg osobowy Słupsk - Szczecinek w Kobylnicy. Ta linia cudem uniknęła cięć
3 kwietnia miną dwadzieścia dwa lata od „ostrego cięcia”. Wówczas podjęto w Polsce decyzję o likwidacji połączeń pasażerskich na 1028 kilometrach linii kolejowych w Polsce. W rocznicę tamtych wydarzeń na Akademii Pomorskiej w Słupsku odbędzie się specjalne forum, zaś jako wydarzenie towarzyszące studenci oraz uczniowie debatowali o skutkach i przyczynach tamtych decyzji.
I Forum Transportu Publicznego – wykluczenie komunikacyjne a rozwój społeczeństwa odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku w auli uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele środowisk kolejowych i transportowych zajmujących się tematyką organizacji komunikacji publicznej. Patronat medialny nad imprezą objął „Rynek Kolejowy”
Czy upadek kolei to była „dziejowa konieczność” czy też po prostu zaniedbania połączone z kryzysem lat 90-tych? Jak daleko idące błędy zostały popełnione i czy dzisiejsza polityka transportowa Polski na pewno w sposób prawidłowy spełnia społeczne oczekiwania odnośnie transportu publicznego? Między innymi tego dotyczyła debata, która odbyła się 16 marca w murach słupskiej uczelni.
– Biorąc pod uwagę aspekty degradacji kolejnictwa w Polsce na przełomie XX/XXI wieku nie ulega wątpliwości, że skala załamania jest ogromna. Pojawia się pytanie jak ocenić tamte wydarzenia z perspektywy kilkudziesięciu lat, które minęły. Jednoznaczne stwierdzenie iż było to błędem jest mimo wszystko zbyt dużym uproszczeniem bowiem sprawa nie jest zero jedynkowa – tłumaczy Jan Mieszko Parszewski, wykładowca akademicki zajmujący się tematyką transportu publicznego, a także inicjator i organizator zbliżającego się forum – stąd też pomysł aby tego typu niuanse omawiać w formie debaty oksfordzkiej, która niewątpliwie niesie z sobą również walor dydaktyczny na którym bardzo nam zależało.
Tym oto sposobem naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny: pierwsza złożona z studentów Akademii Pomorskiej, druga z uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. W ramach trwającej półtorej godziny dyskusji debatowali oni o wpływie likwidacji połączeń regionalnych na obecne problemy wykluczenia i politykę transportową państwa.
– Wnioski, które padły podczas dyskusji są bardzo ciekawe i różnorodne. O ile trudno usprawiedliwić likwidację pociągów do Jastrzębia Zdroju o tyle jednak warto pamiętać, że przecież również w Czechach, Niemczech czy na Słowacji ograniczono przewozy lokalne realizowane transportem kolejowym – mówi Parszewski – i na to również zwracali uwagę studenci i uczniowie.
Marcowa debata, która odbyła się na Akademii Pomorskiej to druga tego typu inicjatywa zrealizowana przez uczelnię. Wcześniejsza była w grudniu, zaś kolejna odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Analogicznie jak do poprzednich spotkań tematem będą kwestie transportu publicznego, a dokładniej rzecz ujmując – wpływu projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój kolejnictwa.
– Cieszę się, że w ogóle o tym dyskutujemy bo pokazuje to, że kwestia wykluczenia komunikacyjnego czy też patrząc szerzej transportu publicznego przenikła już do społecznej świadomości. To samo w sobie nie jest dobre bo świadczy o skali zjawiska, ale jednocześnie daje nadzieję na to, że uda się ten w najbliższych latach problem rozwiązać – dodaje Jan Mieszko Parszewski.
W skład drużyny Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych weszli uczniowie Hubert Chyzyński, Maciej Zaremba, Jakub Żurawski, Julia Grzegorowska i Wiktoria Pierzchało. Uczniowie zostali przygotowani do dyskusji pod nadzorem nauczycieli technikum – Pani Anny Kinder-Telus oraz Pana Tomasza Szumiło. Drużynę Akademii Pomorskiej tworzyli studenci Michał Żmijewski, Angelina Zhuk, Patryk Kawalerowicz oraz Ernest Bagieński. Studentów do dyskusji przygotował wykładowca uczelni Jan Mieszko Parszewski.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.