Blisko 50 przedstawicieli polskiego środowiska politycznego, biznesowego i samorządowego – m. in. marszałek województwa łódzkego, reprezentanci Ministerstwa Gospodarki oraz spółek Tines, Petrolinvest i Polpharma – największych inwestorów polskich w Kazachstanie - wzięło udział w V Forum Ekonomicznym w Astanie.
Astańskie Forum Ekonomiczne stało się istotną częścią globalnego dialogu polityków, naukowców i ekspertów różnych sektorów gospodarki z całego świata. „Globalna transformacja ekonomiczna: wyzwania i perspektywy rozwoju” – to temat przewodni V AFE, zorganizowanego przez rząd kazachstański wraz z Eurazyjskim Ekonomicznym Klubem Naukowców w dniach 23-24 maja w stołecznym Pałacu Niepodległości.
Doroczne forum jest największym wydarzeniem biznesowym w regionie środkowoazjatyckim. Jest to platforma dyskusyjna stwarzająca możliwość wymiany doświadczeń oraz wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań będących katalizatorem międzynarodowych przemian gospodarczych.
Podczas V edycji forum dokonano pozytywnej oceny kazachstańskiej sytuacji ekonomicznej w kontekście kryzysowych tendencji światowych. Najbardziej interesującą inicjatywą w poszukiwaniu narzędzi antykryzysowych była propozycja prezydenta Nazarbajewa dotycząca powołania w ramach V Astańskiego Forum Ekonomicznego innowacyjnej interaktywnej platformy dyskusyjnej G-Global, która zakłada wielowektorowe spojrzenie na problemy światowe w oparciu o uniwersalne wartości. Projekt spotkał się z aprobatą i entuzjazmem społeczności międzynarodowej, stając się jednym z podstawowych narzędzi dyskusji.
Tegoroczna jubileuszowa edycja forum zgromadziła blisko 8 tys. uczestników z 90 krajów. Uroczysta ceremonia otwarcia odbyła się 23 maja z udziałem prezydenta RK Nursułtana Nazarbajewa. W obradach forum aktywnie uczestniczyli członkowie rządu na czele z premierem. Wśród wielu zaproszonych polityków wystąpili m. in. Romano Prodi, Tony Blair i Aleksander Kwaśniewski będący członkiem grupy doradców prezydenta Kazachstanu. Wśród najwybitniejszych przedstawicieli nauk ekonomicznych wystąpiło11 laureatów Nagrody Nobla.
W ramach V AFE zorganizowano blisko 50 imprez o różnym formacie. Jednym z kluczowych projektów był VII Kongres Innowacyjny pn. „ Innowacyjny biznes – droga do konkurencyjnej gospodarki” wraz z sesją panelową „Efektywna przedsiębiorczość: efektywna gospodarka”. „Dialog liderów: nowa polityka finansowo-ekonomiczna” - to kolejny ważny temat, który został poruszony przez przedstawicieli najwyższych sfer polityki i biznesu.
Prezydent Nazarbajew niejednokrotnie podkreślał znaczący udział przedsiębiorstw transnacjonalnych w rozwoju gospodarki Kazachstanu. Polityka proinnowacyjna państwa, szczególnie w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej oraz otwartość na współpracę zagraniczną stwarza doskonałe warunki dla firm zorientowanych na działalność eksportową.
III Międzynarodowe Forum Inwestycyjne Astana Invest 2012 w połączeniu z dyskusją na temat perspektyw rozwoju infrastruktury transportowej Kazachstanu było doskonałą okazją do dialogu z zagranicznymi inwestorami w tym zakresie.
Spółka Tines jest jedną z międzynarodowych firm aktywnie wykorzystujących potencjał rynkowy Kazachstanu. Podczas licznych spotkań biznesowych ramach V AFE przedstawiciele firmy mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć oraz planów wobec obszaru infrastrukturalnego państwa. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu budowy metra w Ałmaty zainicjowało działalność spółki na tym rynku na szeroką skalę. Założenie przedsiębiorstwa produkcyjnego wspólnie z największym producentem podkładów żelbetowych w Kazachstanie - koncernem Magnetik, udział w modernizacji linii tramwajowych w Pawłodarze, Ałmaty i Ust’-Kamienogorsku, a także budowie linii dla szybkiego tramwaju w Astanie – to najbardziej istotne elementy planu inwestycyjnego Tines w Kazachstanie.