Partnerzy serwisu:
Prawo

Polaczek pyta o intencje polskiego rządu

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
17-05-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wś, Rynek Kolejowy, 17 maja 2011

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO
Polaczek pyta o intencje polskiego rządu
Poseł Jerzy Polaczek skierował do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego interpelację w sprawie jego stanowiska wobec Listu intencyjnego podpisanego w dniu 7 kwietnia przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i Wiceministra Transportu Republiki Czeskiej dotyczącego „połączenia Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej liniami dużych prędkości”.

Minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w piśmie do ministra spraw zagranicznych, że lektura listu podpisanego 7 kwietnia przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz wiceminister transportu Republiki Czeskiej Janą Kalvodową jest „wyjątkowo interesującym i intrygującym „doświadczeniem” edukacyjnym, lingwistycznym, ortograficznym”. Polityk PiS pisze, że po zapoznaniu się z dokumentem, iż jest on przykładem „nowej praktyki w stosunkach międzynarodowych”.

Jerzy Polaczek zwraca uwagę, że do wspomnianego listu wpisano nowe „ważne korytarze europejskie”, których nie zdefiniowano zarówno na II Paneuropejskiej Konferencji Transportowej jak odbyła się na Krecie w 1994 roku jak i nie uzupełniono na III Paneuropejskiej Konferencji Transportowej w Helsinkach w 1997 roku. Były minister transportu dziwi się, że polski rząd uznaje te „nowe” korytarze transportowe za „priorytetowe” i wytyka, że w oryginale listu intencyjnego, popisanego w języku polskim znajduje się błąd ortograficzny w nazwie stolicy Republiki Czeskiej.

W związku z tymi wątpliwościami poseł pyta ministra Radosława Sikorskiego m.in. o to, czy uzgodnił z ministrem infrastruktury formę i treść listu przed jego podpisaniem oraz jaka jest jego ocena tego listu w kontekście koordynacji polityki zagranicznej Polski.
 

Poniżej publikujemy treść interpelacji posła Jerzego Polaczka:

Jerzy Polaczek
Poseł na Sejm RP
16 maja 2011r.

Pan
Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych
Warszawa

Interpelacja poselska

w sprawie stanowiska Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wobec Listu intencyjnego podpisanego w dniu 7 kwietnia 2011r. przez Ministra Infrastruktury RP i Wiceministra Transportu Republiki Czeskiej dotyczącego cytuję zgodnie z tytułem dokumentu: „połączenia Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej
liniami dużych prędkości”.

Szanowny Panie Ministrze,

W dniu 7 kwietnia br. Minister Infrastruktury Pan Cezary Grabarczyk podpisał w Pradze z Wiceministrem Transportu Republiki Czeskiej Panią Janą Kalvodową „List intencyjny dotyczący połączenia Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej liniami dużych prędkości” (cytuję za oryginałem dokumentu). Treść tego dokumentu opublikowano w Polsce m.in. w branżowej prasie kolejowej oraz w internecie. Zapoznając się z pewnym opóźnieniem z treścią niniejszego „Listu intencyjnego” pragnę wyrazić osobistą opinię, iż jego lektura jest wyjątkowo interesującym i intrygującym „doświadczeniem” edukacyjnym, lingwistycznym, ortograficznym, a także, jak odniosłem wrażenie, nowej praktyki w stosunkach międzynarodowych.

Nie mając zaufania wyłącznie do publikacji prasowych i internetowych, dotarłem do oryginału dokumentu, który w pełni potwierdził (niestety) wstępną ocenę tego dokumentu podpisanego przez konstytucyjnego ministra Rzeczpospolitej Polskiej.

W podpisanym przez przedstawiciela polskiego Rządu „Liście intencyjnym” ujęto nowe, cytuję za punktem 3 Listu „ważne korytarze europejskie”, których nie zdefiniowano zarówno na II Paneuropejskiej Konferencji Transportowej jak odbyła się na Krecie w 1994 roku jak i nie uzupełniono na III Paneuropejskiej Konferencji Transportowej w Helsinkach
w 1997 roku.

Jako Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i były minister transportu nic mi nie wiadomo o powstaniu nowych europejskich korytarzy transportowych określonych w punkcie 3 podpisanego „Listu”. Nie wiedziałem ponadto, iż Rzeczpospolita Polska uznaje te „nowe” korytarze transportowe za cytuję „priorytetowe”. W punkcie 4 dokumentu reprezentujący Rzeczpospolitą Polską Minister Infrastruktury uzgodnił działania w zakresie cytuję m.in.: „koordynacji planowanych działań związanych z modernizacją i budową infrastruktury kolejowej na terenie pogranicza obu Państw, jak również dotyczących ujęcia przedmiotowej infrastruktury kolejowej w TEN-T.”

W mojej opinii jest to istotna nowość w stosunkach między państwami, w których modernizacja i budowa infrastruktury kolejowej na terenach pogranicza tych państw ma być włączona w transeuropejską sieć korytarzy transportowych.

Oryginał Listu intencyjnego (w języku polskim) podpisanego przez ministra Rządu RP zawiera również błąd ortograficzny w nazwie stolicy Republiki Czeskiej.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Czy Minister Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej uzgodnił z Ministrem Infrastruktury formę i treść Listu Intencyjnego dotyczącego „połączenia Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej liniami dużych prędkości” a podpisanego w dniu 7 kwietnia przez Ministra Infrastruktury Pana Cezarego Grabarczyka przed jego podpisaniem?

2. Jaka jest ocena Ministra Spraw Zagranicznych tego dokumentu w kontekście koordynacji polityki zagranicznej Rzeczpospolitej Polskiej?

3. Czy forma i treść przyjętego dokumentu, będącego faktycznie porozumieniem pomiędzy dwoma państwami członkami Unii Europejskiej, a dotyczącego tak newralgicznego zakresu, jakim ma być mająca powstać w przyszłości międzynarodowa infrastruktura transportowa nie narusza powagi państwa na forum międzynarodowym?

4. Czy Minister Spraw Zagranicznych zaakceptował powołanie na podstawie punktu 2 zawartego Listu intencyjnego z dnia 7 kwietnia br. „nowej” polsko-czeskiej grupy roboczej ds. linii dużych prędkości, niezależnie od powołanej w 2010 roku międzyresortowej polsko-czeskiej grupy roboczej ds. infrastruktury kolejowej?

5. Czy w związku z tym nowo powołana polsko-czeska grupa robocza ds. „linii dużych prędkości” będzie przekazywała wyniki swoich prac w sprawach innych niż kolejowe (co wynika z tytułu podpisanego Listu intencyjnego) innym przedstawicielom Rządu Rzeczpospolitej Polskiej np. w zakresie przesyłu energii elektrycznej, danych teleinformatycznych, danych satelitarnych? To pytanie tym bardziej wymaga odpowiedzi, gdyż zgodnie z punktem 4 - strony Listu - konstytucyjni ministrowie Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej cytuję: „do dnia 31 stycznia każdego roku opracują wspólne sprawozdanie zawierające informacje dotyczące realizacji celów, ujętych w niniejszym Liście intencyjnym w okresie poprzedniego roku kalendarzowego”.

6. Czy stosowaną praktyką międzynarodową jest podpisywanie porozumień między państwowych przez ministrów Rzeczpospolitej Polskiej z wiceministrami rządów innych państw jak to miało miejsce w tym konkretnym opisanym przypadku?

/-/ Jerzy Polaczek

Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Szeroki tor aż do Gliwic i Kędzierzyna-Koźla?

Infrastruktura

Szeroki tor aż do Gliwic i Kędzierzyna-Koźla?

Jakub Madrjas 04 lutego 2017

Jerzy Polaczek: Sektor kolejowy przez lata leżał odłogiem (wideo)

Infrastruktura

Jerzy Polaczek: Musimy lepiej wykorzystać środki unijne, by przyspieszyć pociągi

Infrastruktura

Branża budowlana tonie w długach

Biznes

Branża budowlana tonie w długach

Edyta Wsół, Rynek Infrastruktury 21 sierpnia 2015

Polaczek krytycznie o polskich inwestycjach. PKP PLK odpiera zarzuty

Biznes

Polaczek krytycznie o polskich inwestycjach. PKP PLK odpiera zarzuty

mk / Dziennik Gazeta Prawna/ak,Rynek Kolejowy 26 lutego 2014

Zobacz również:

Szeroki tor aż do Gliwic i Kędzierzyna-Koźla?

Infrastruktura

Szeroki tor aż do Gliwic i Kędzierzyna-Koźla?

Jakub Madrjas 04 lutego 2017

Jerzy Polaczek: Sektor kolejowy przez lata leżał odłogiem (wideo)

Infrastruktura

Jerzy Polaczek: Musimy lepiej wykorzystać środki unijne, by przyspieszyć pociągi

Infrastruktura

Branża budowlana tonie w długach

Biznes

Branża budowlana tonie w długach

Edyta Wsół, Rynek Infrastruktury 21 sierpnia 2015

Polaczek krytycznie o polskich inwestycjach. PKP PLK odpiera zarzuty

Biznes

Polaczek krytycznie o polskich inwestycjach. PKP PLK odpiera zarzuty

mk / Dziennik Gazeta Prawna/ak,Rynek Kolejowy 26 lutego 2014

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5