Każdego dnia PKP SA ogłasza średnio dwa przetargi na sprzedaż niewykorzystywanych nieruchomości kolejowych. W tym roku PKP SA ogłosiły do końca kwietnia 2010 w sumie 247 prze-targów na sprzedaż nieruchomości. To prawie połowa wszystkich przetargów ogłoszonych w 2009 roku (541 przetargów) - podaje PKP SA.
PKP SA sprzedały od stycznia do kwietnia 2010 roku nieruchomości o wartości 40 milionów złotych. W analogicznym okresie zeszłego roku sprzedaż wyniosła 39 milionów złotych. Największa sprzedaż gruntów i budynków PKP SA jest w województwach: śląskich i mazowieckim, a najniższa w województwie lubelskim. W tym roku PKP SA planuje sprzedać nieruchomości o wartości ok. 190 milionów złotych.
- Druga połowa roku jest zawsze najbardziej atrakcyjnym okresem na rynku obrotu nieruchomościami. Dlatego oceniamy obecny wynik sprzedaży korzystnie. Koncentrujemy się na zwiększeniu przychodów z transakcji na tym rynku i przygotowujemy do sprzedaży kolejne atrakcyjne nieruchomości – mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP SA – dyrektor zarządzania Nieruchomościami
Przychody ze sprzedaży są wykorzystywane do modernizacji dworców kolejowych oraz do koniecznej obsługi zadłużenia historycznego PKP SA po przedsiębiorstwie państwowym PKP. Roczne koszty obsługi tego zadłużenia wynoszą ok. 900 mln złotych.
PKP SA nie tylko sprzedają nieruchomości, ale także przekazują je w trybie art. 66 Ordynacji podatkowej. Jest to okazja dla samorządów, które mogą przejąć bezgotówkowo grunt i budynki od PKP SA w rozliczeniu podatku od nieruchomości. W 2009 roku z tej okazji skorzystało kilkadziesiąt gmin w całej Polsce, które przejęły obiekty o wartości 15 mln złotych. Najwięcej samorządów skorzystało z takiej oferty w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim.
Samorządy, osoby fizyczne i prawne w całej Polsce mogą wykorzystać tereny należące do PKP SA w celach biznesowych bądź publicznych.
Polskie Koleje Państwowe SA oferują na rynku nieruchomości kilkanaście tysięcy hektarów gruntów zlokalizowanych często w atrakcyjnych częściach miast i terenów rekreacyjnych. Samorządy w całej Polsce wykorzystują tereny PKP SA do własnych inwestycji oraz zadań własnych samorządu. Nieruchomości PKP SA posłużyły już w kilkudziesięciu lokalizacjach do budowy dróg, parkingów, obiektów produkcyjnych (np. fabryka Della pod Łodzią), czy magazynowych.
Do dzisiaj PKP SA podpisały umowy w sumie z kilkuset gminami i kilkoma tysiącami firm w całej Polsce. Sprzedaż i dzierżawę nieruchomości prowadzi sześć regionalnych Oddziałów Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.