Lublin i Świdnik to zapewne najlepiej skomunikowane miasta w regionie lubelskim. Mieszkańcy mają do wyboru dziesiątki połączeń autobusowych lub przynajmniej kilkanaście pociągów w dobie. Od października dodatkowo zaczął kursować lubelski autobus miejski linii 55. Jak zatem wygląda komunikacja między oboma miastami.
Ponad 400-tysięczny Lublin z powiatowym Świdnikiem (liczy ok. 40 000 mieszkańców) położone są w bezpośrednim pobliżu. Na dużym odcinku mają nawet wspólną granicę. Stąd niezwykle istotne jest, aby oba organizmy połączyć komunikacją zbiorową. Do niedawna królowali samochodowi przewoźnicy prywatni, a pociągi stanowiły ich uzupełnienie.
To obecnie najszybsza forma komunikacji zbiorowej łącząca oba miasta. Ze przystanku Świdnik Miasto do stacji Lublin podróż trwa 10-11 minut, o 2 minuty dłużej podróżuje się z położonego dalej przystanku Świdnik Miasto. Na tej trasie kursuje do 18 połączeń regionalnych w dobie, są to pociągi z Chełma/Dorohuska lub Zamościa do Lublina, niektóre składy kończą jazdę w Dęblinie lub Łukowie. Dodatkowo istnieje połączenie Lublina z portem lotniczym Świdnik. W tym przypadku pociągi skomunikowano z połączeniami lotniczymi, dlatego ich liczba w dobie waha się od 2 do 8 par. Kursują one jednak w różnych godzinach w zależności od dnia. Dlatego raczej nie stanowią istotnego uzupełnienia oferty w codziennych przejazdach między Lublinem a Świdnikiem, zwłaszcza, że nie dojeżdżają przystanku Świdnik Wschodni.
Mimo, jak na polskie warunki, dużej liczby połączeń w dobie oraz ofert promocyjnych, transport kolejowy nie odgrywa zasadniczej roli w ruchu między oba miastami. Pociągów jest wyraźniej mniej niż autobusów, kursują w nieregularnych odstępach czasowych, a sieć przystanków jest wyraźnie uboższa i oddalona od wielu dzielnic.
To tylko fragment artykułu. Więcej na stronie Transport-publiczny.pl