Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

MAN na Busworld 2019. Są pierwsi klienci na w pełni elektryczny autobus [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-10-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

Man na targach Busworld w Brukseli pokazał w pełni dopracowany autobus elektryczny, który już oferowany jest klientom w Europie, w wersji 12 metrowej. Pojawiła się też przegubowa, ponad 18-metrowa hybryda, Lion’s City 19 Efficient Hybrid.

Ciągle jeszcze MAN, produkujący swoje nadwozia m.in. w Polsce, jest potentatem na rynku autobusów z silnikiem diesla i hybrydowych. Kontrakty, które uzyskał producent pochodzą np. z Mekki, gdzie udało się zdobyć zamówienie na aż 400 autobusów ze spalinowym motorem. Z kolei kontrakt podpisany z norweskim miastem Trondheim opiewa na dostawę aż 189 autobusów na biogaz i biodiesel. To być może ostatnie duże, “nieelektryczne” kontrakty MANa, który jako jeden z ostatnich wielkich producentów autobusów rozpoczyna walkę o ekoklienta. Pierwszy sukces MAN już ma.

17 elektryków już w produkcji

– Ruszyliśmy już z seryjną produkcję pierwszych w pełni elektrycznych autobusów. Nasze w pełni dopracowane pojazdy sprzedaliśmy właśnie, w ilości 17 sztuk, do VHH Hamburg. 12-metrowe, ale także przegubowe pojazdy, będą dostarczane przewoźnikowi w 2020 roku – powiedział Jan Alchinger, szef sprzedaży i marketingu MAN buses. Sprzedawane autobusy mają zasięg 200 kilometrów, zarówno w wersji dłużej, jak i krótszej. Producent oferuje je także w wersji hybrydowej, podobnej do tej, która z sukcesem jeździ w barwach warszawskiego Mobilisu.

Na targach hybryda i Lion’s City E

Właśnie przegubowa hybryda była prezentowana na targach. Z silnikiem w wieży, o pojemności 360 KM oraz 4-biegową skrzynią biegów, ładnie wykończona wewnątrz, wzbudzała duże zaintersowanie wśród potencjalnych klientów, którzy jeszcze nie przekonali się do 100% elektrycznej technologii. Dzięki temu, że ma długość 18,75 metra, możliwe było umieszczenie w pojeździe dodatkowych 4 miejsc siedzących i kilku dodatkowych stojących. Taki pojazd może w poczuciu elementarnego komfortu przewieść aż 163 osoby i wózek inwalidzki.

Lion’s City E – nowy autobus elektryczny od MANa, ma nieco inny design zewnętrzny, podkreślony poprzez nowe reflektory i oprawy świateł zarówno z przodu, jak i z tyłu. To różni ich od autobusów z silnikiem diesla, ale widać też spore podobieństwa do poprzednich serii Lion’s, o bardzo udanym, ponadczasowym wzornictwie.

Autobus wydaje się optycznie wyższy dzięki umieszczeniu większości baterii i urządzeń elektrycznych na dachu, zakrytych burtowymi osłonami z tworzywa. Dzięki temu dużo miejsc jest dostępnych bezpośrednio z poziomu podłogi, a podestów jest niewiele. Na tyle pojazdu brakuje szaf i innych urządzeń, które mogłyby przeszkodzić w usytuowaniu tam miejsc siedzących. Pod tym względem, to najbardziej przyjazny pasażerom e-bus, obok Scanii i Volvo, na targach Busworld.

Autobus pokazany w Brukseli zaopatrzono w baterie o pojemności 480 kWh. Centralny silnik elektryczny może dać maksymalną moc 270 kW. Przy tych parametrach pojazd w każdych warunkach powinien przejechać 200 kilometrów. Ten konkretny egzemplaż może być ładowany za pomocą ładowarek zajezdniowych, lecz MAN nie wyklucza stosowania też innych technologii.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Zintegrowany transport

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Jakub Madrjas 26 października 2020

MAN ruszył z seryjną produkcją elektrobusów w Starachowicach

Zintegrowany transport

20 gazowych MAN-ów pojedzie do Starachowic. Umowa podpisana

Zintegrowany transport

MAN: Elektryczny Lion’s City przekracza barierę 500 km zasięgu

Zintegrowany transport

Police kupiły od Mana trzy autobusy

Zintegrowany transport

Police kupiły od Mana trzy autobusy

Przemysław Farsewicz 27 października 2025

Zobacz również:

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Zintegrowany transport

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Jakub Madrjas 26 października 2020

MAN ruszył z seryjną produkcją elektrobusów w Starachowicach

Zintegrowany transport

20 gazowych MAN-ów pojedzie do Starachowic. Umowa podpisana

Zintegrowany transport

MAN: Elektryczny Lion’s City przekracza barierę 500 km zasięgu

Zintegrowany transport

Police kupiły od Mana trzy autobusy

Zintegrowany transport

Police kupiły od Mana trzy autobusy

Przemysław Farsewicz 27 października 2025

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij