Partnerzy serwisu:
Biznes

Małopolska kupi kolejne 16 pociągów. Pojedzie polski Glacier Express?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
09-02-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
dl, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Małopolska kupi kolejne 16 pociągów. Pojedzie polski Glacier Express?
dirt/wikipedia.com/CC BY 2.0Wagon panoramiczny pociągu Bernina Expres
Województwo małopolskie planuje zakup 16 nowych pociągów i poważnie zastanawia się nad zakupem m.in. wagonów panoramicznych. Obok służby na trasach kolejowych mogłyby stanowić atrakcję turystyczną na malowniczych górskich szlakach.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jest w trakcie procesu rozstrzygnięcia przetargu na zakup dwunastu elektrycznych zespołów trakcyjnych, ośmiu 4-członowych i czterech 5-członowych, wraz z pakietem serwisowym. Przetarg został ogłoszony jeszcze w 2015 roku i zawierał prawo opcji na kolejne dwa pięcioczłonowe składy i dwa czteroczłonowe. O zamówienie rywalizowali Pesa z Bydgoszczy i Newag z Nowego Sącza, przy czym bydgoski producent zaoferował zarówno niższą cenę, jak i dłuższy okres gwarancji. I rozpoczęły się przysłowiowe „schody”, ponieważ Krajowa Izba Odwoławcza uznała odwołanie Newagu ws. tego przetargu. KIO stwierdziła, że oferta Pesy była rażąco niska i nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty i odrzucenie oferty Pesy ze względu właśnie na rażąco niska cenę. Ponadto UMWM został zobowiązany do opłacenia kosztów postępowania. Więcej o możliwych scenariuszach dalszego postępowania w sprawie zakupu taboru tutaj.

Obok obecnie trwającego postępowania przetargowego na zakup nowego taboru kolejowego dla potrzeb województwa małopolskiego, pojawiają się kolejne plany poszerzenia parku taborowego w tym regionie. Województwo Małopolskie już planuje zakup kolejnych 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych (w wersji czteroczłonowej i pięcioczłonowej) na potrzeby przewozów międzyregionalnych i regionalnych. Realizacja zakupu planowana jest do 2020 roku z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tę informację potwierdziło Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wagony panoramiczne?

Wraz z planami zakupu nowego taboru kolejowego w perspektywie do 2020 roku, pojawiły się pogłoski, że woj. małopolskie chciałoby zakupić tak zwane wagony panoramiczne, znane ze szwajcarskiego pociągu Glacier Express. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego potwierdził „Rynkowi Kolejowemu”, że są plany związane z uruchomieniem połączeń obsługiwanych taborem „panoramicznym”.

– Samorząd Województwa Małopolskiego rozważa różne projekty dotyczące zakupu taboru kolejowego. Pod uwagę brana jest również koncepcja zakupu pojazdów panoramicznych dla realizacji przejazdów turystycznych poprzez atrakcyjne widokowo tereny Małopolski. Jednak podjęcie decyzji o zakupie tego typu pojazdów wymaga szczegółowego doprecyzowania założeń technicznych i organizacyjnych oraz analizy zasadności takiego przedsięwzięcia – poinformowało Biuro Prasowe UMWM.

Pojedzie małopolski „Lodowcowy Express”?

Województwo małopolskie słynie z przepięknie położonych linii kolejowych. Za takie można uznać m.in. trasy Sucha Beskidzka – Żywiec, Sucha Beskidzka – Rabka Zdrój –
 Zakopane, Chabówka – Nowy Sącz, Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna – Krynica. Jedną z możliwości „turystycznego” wykorzystania takich tras mogą być wagony panoramiczne obsługujące regularne połączenia kolejowe. Dzięki przede wszystkim zdecydowanie większym oknom, często obejmujących również część dachu pojazdu, pasażer ma możliwość bez większego wysiłku podziwiać widoki za oknem na malowniczo położonych trasach kolejowych.

Tego typu połączenia od lat funkcjonują jako słynny Glacier Express w Szwajcarii, obsługujący piękne górskie trasy kolejowe, niezwykle malownicze o każdej porze roku. Służą nie tylko turystom, ale przede wszystkim narciarzom czy codziennym pasażerom dojeżdżającym do szkoły, urzędów czy pracy. Tak zwany „Ekspres Lodowcowy” kursuje z Zermatt aż do St Moritz w Szwajcarii. Skład porusza się przez m.in. górskie przełęcze, przejeżdża 291 mostami i 91 tunelami. W tym regionie kursuje również inny „panoramiczny” pociąg, czyli Bernina Express, którego trasa wiedzie z Chur/Davos/St. Moritz przez Valposchiavo do miejscowości Tirano, trasą Kolei Retyckiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pociąg pokonuje 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień o nachyleniu do 70 promili. Na wysokości 2253 m n.p.m. znajduje się najwyższy punkt Kolei Retyckiej: Ospizio Bernina.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Parowozy ruszają w Małopolskę

Tabor i technika

Parowozy ruszają w Małopolskę

inf. pras. 23 kwietnia 2019

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Parowozy ruszają w Małopolskę

Tabor i technika

Parowozy ruszają w Małopolskę

inf. pras. 23 kwietnia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5