Dziś w Warszawie rozpoczął się już czwarty Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych. Tym razem biorą w nim udział goście z dziesięciu krajów. W skład Rady Programowej Polskiego Kongresu ITS wchodzą m. in. Andrzej Maciejewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Hans Rode ze Szwedzkiej Administracji Krajowej oraz prof. Wojciech Suchorzewski – przewodniczący Rady Programowej kongresu.
Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Infrastruktury oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kongres w całości poświęcony jest zagadnieniu transportu. Bierze w nim udział blisko 200 profesjonalistów z branży transportowej - praktyków i naukowców z Polski oraz z krajów Europy. W czasie kongresu wygłoszonych zostanie ponad 40 referatów dotyczących m. in. zaawansowanego zarządzania ruchem, inteligentnego transportu publicznego, transportu kolejowego i multimodalnego, bezpieczeństwa transportu i ochrony danych, a także elektronicznego poboru opłat i integracji systemów ITS.
W czasie uroczystego otwarcia przewodniczący Rady Programowej ITS Wojciech Suchorzewski odniósł się do prowadzonych w Brukseli prac nad strategicznym planem rozwoju transportu dla Europy. Powołano w tym celu radę, która zweryfikuje przyszłość europejskiego transportu. Zagadnienie Inteligentnych Systemów Transportu w kontekście prac rady, w skład której prof. Suchorzewski wchodzi, odgrywa szczególną rolę w planowaniu strategii rozwoju transportu na kolejne lata w Europie. – Główne obszary zastosowań Inteligentnych Systemów Transportowych to: informowanie, zarządzanie ruchem, zarządzanie transportem publicznym, także systemy biletowe i systemy poboru opłat, nawigacja, logistyka, redukcja wpływu na środowisko – wymienia przewodniczący Rady Programowej.
W czasie trwania kongresu największa uwaga poświęcona będzie zagadnieniu zarządzania ruchem oraz inteligentnemu transportowi publicznemu. Kongres potrwa do jutra.