Polska może stać się jednym z największych beneficjentów dofinansowania na projekty transportowe i otrzymać pulę ponad 4 mld euro w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Do wykorzystania jest ponad 7,6 mld euro, a dla krajów kwalifikujących się do wsparcia z Funduszu Spójności zarezerwowano 6,5 mld euro.
Komisja Europejska ogłosiła drugie zaproszenie do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Nakłady na najważniejsze projekty transportowe wynoszą ponad 7,6 mld euro. Na projekty w państwach Unii Europejskiej, spełniających wymogi pomocy z unijnego Funduszu Spójności odłożono natomiast pulę 6,5 mld euro.
Celem jest dalsza integracja tych krajów z rynkiem wewnętrznym, pobudzanie gospodarki i stymulowanie wzrostu inwestycji w Europie. – Infrastruktura transportu wymaga pilnych inwestycji, a więc zapowiedziane dziś przeznaczenie kolejnych 7,6 mld euro na najważniejsze projekty w tej dziedzinie powinno ucieszyć wszystkich zainteresowanych. Wszystkich ewentualnych wnioskodawców zachęcam do korzystania z usług Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, co pozwoli im doszlifować wnioski przed ich złożeniem za pomocą portalu projektów inwestycyjnych, który uruchomimy już w styczniu – mówi wiceprzewodniczący Jyrki Katainen, odpowiedzialny za miejsca pracy, wzrost, inwestycje i konkurencyjność.
Z kolei komisarz UE ds. transportu, Violeta Bulc podkreśla, że rola transportu jest istotna także w przypadku powstawania nowych miejsc pracy. – Nowe zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie w ramach „Łącząc Europę” nie ogranicza się do transportu wodnego i kolejowego; oczekujemy projektów, które przyczynią się do tworzenia miejsc pracy i pobudzą wzrost gospodarczy – mówi komisarz Bulc.
Tegoroczne zaproszenie – mając na uwadze osiągnięcie synergii z dalszymi priorytetami KE – ma być nastawione na innowacyjne usługi transportowe. Z koperty ogólnej, liczącej 1,1 mld euro, finansowane będą projekty inteligentnych systemów transportowych oraz europejskich systemów zarządzania ruchem, takich jak kolejowy ERTMS, lotniczy SESAR i śródlądowy (usługi informacji rzecznej znane pn. RIS).
Koperta „spójnościowa”, czyli 6,5 mld euro dostępne dla 15 państw UE, ma się przyczynić do realizacji projektów infrastrukturalnych, związanych ze zrównoważonymi rodzajami transportu, np. koleją lub żeglugą śródlądową. Termin składania wniosków upływa 16 lutego 2016 roku, natomiast wybrane projekty zostaną ogłoszone najpóźniej latem tego samego roku.
Tekst pochodzi z portalu RynekInfrastruktury.pl