Jeszcze przez około miesiąc można zwiedzać Muzeum Kolei w austriackim Strasshof. W szczególności warto się tam wybrać 1 października, kiedy muzea i galerie z całej Austrii biorą udział w Nocy Muzeów (Lange Nacht der Museen).
8,5-hektarowy teren Muzeum Kolei, na który składa się ekspozycja na wolnym powietrzu oraz budynek kotłowni, oddalony jest od Wiednia jedynie o 20 km. Na tak ogromnym obszarze znajdziemy atrakcji bez liku, zarówno dla dorosłych miłośników kolejnictwa, jak i dla dzieci. Przede wszystkim, nie jest to tylko wystawa eksponatów – w muzeum można wspinać się na lokomotywy, zajrzeć do środka co poniektórych historycznych wagonów oraz poprowadzić samemu pociąg, co prawda tylko w miniaturze. Można także wybrać się na niezapomnianą przejażdżkę koleją parową po terenie muzeum, odbywającą się jednak tylko dwa razy w miesiącu, ponieważ lokomotywa napędzana węglem i wodą potrzebuje nawet dziesięciu godzin, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę i ruszyć z miejsca. W każdą niedzielę możemy natomiast przejechać się inną lokomotywą.
Muzeum prowadzone jest przez Austriacki Klub Tramwajów i Kolei (1. Österreichischer Straßenbahn und Eisenbahn Klub), liczący ok. 500 członków-wolontariuszy, którzy w utrzymanie tego ogromnego terenu, odnawianie lokomotyw oraz prowadzenie kotłowni inwestują każdą wolną minutę. Większość lokomotyw uruchamiana jest co najmniej raz na rok, bo – jak mówni niemieckie powiedzenie „wer rastet, der rostet“ – kto stoi w miejscu, ten rdzewieje. Wśród eksponatów Muzeum znajdziemy lokomotywy z czasów Monarchii Austro-Węgierskiej (najstarsza z 1856 roku), III Rzeszy, które podążały za frontami, wożąc żołnierzy na wojnę oraz modele z połowy 20. wieku. Wszystkie lokomotywy wraz z opisami można zobaczć na stronie internetowej Muzeum Kolei http://www.eisenbahnmuseum-heizhaus.com/ w zakładce Fahrzeuge.
Muzeum Kolei otwiera swoje podwoje co roku 1 kwietnia i funkcjonuje do 26 października. Szczególnie warto wybrać się tam w niedzielę lub święta, bo wtedy pracuje pełną parą. Na przejażdżkę historyczną lokomotywą parową Muzeum Kolei zaprasza jeszcze w dniach 25.09, 02.10, 16.10 i 26.10. Wszelkie szczegóły są podane na stronie internetowej.