Dokładnie 24 października 1861 roku Bydgoszcz otrzymała połączenie kolejowe z Toruniem. Linia o długości około 50-km została wybudowana przez Królewską Dyrekcję Kolei Wschodniej. Trasa od samego początku miała duże znaczenie, gdyż po dziś dzień łączy dwa największe miasta regionu, a ruch pociągów jest intensywny, zarówno pasażerski jak i towarowy.
Okrągła rocznica stała się okazją do jej uczczenia. Wspólnie z Przewozami Regionalnymi Arriva uruchomiła pociąg specjalny z okazji 150-lecia linii łączącej Bydgoszcz i Toruń. Specjalny skład odwiedził najważniejsze kolejowe miejsca w Bydgoszczy i Toruniu. Punktualnie o godzinie 10:10 szynobus wyruszył z dworca Głównego w Bydgoszczy. Pociąg wypełniony był miłośnikami kolei oraz głównie rodzinami, które w ten sposób spędzały z nami wolną sobotę. Pierwszym przystankiem na trasie była lokomotywownia PKP Cargo Bydgoszcz Wschód. Szynobusem Arrivy wjechaliśmy bezpośrednio na teren lokomotywowni, gdzie odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem. Po godzinie zwiedzania pociąg specjalny ruszył w dalszą drogę. Po kilkunastominutowej podróży pociąg dotarł do Solca Kujawskiego, gdzie czekały kolejne niespodzianki. Na peronie przed budynkiem dworca, pasażerowie zostali ciepło i sympatycznie przywitani przez władze miasta i mieszkańców. Burmistrz miasta powitał kolejarzy chlebem i solą przy akompaniamencie orkiestry strażackiej. Na dworcu została zorganizowana wystawa fotografii, a dodatkowo wydawane były kartki pocztowe z okolicznościową pieczęcią. Ostatnią atrakcją w Solcu, która czekała na pasażerów pociągu był mały poczęstunek, który przygotowano w wagonie „salonce” pod wieżą ciśnień. Po wyjeździe z Solca Kujawskiego, kolejnym etapem w podróży stał się Toruń. Po dotarciu do miasta, szynobus został skierowani na tory prowadzące do Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego w lokomotywowni Toruń Kluczyki. Tutaj również pasażerowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda kolej „od kuchni” u toruńskich kolejarzy. Następnie pociąg wrócił do Bydgoszczy, lecz nieco inną trasą. Z Torunia Kluczyków udał się w kierunku Chełmży przez toruński most nad Wisłą, a z Chełmży przez Unisław Pomorski i kolejny most nad Wisłą w Fordonie dojechał z powrotem w Bydgoszczy.
Podczas kilku godzin podróży, z twarzy dzieci nie schodził uśmiech. Natomiast po reszcie pasażerów nie było widać zmęczenia, a jedynie satysfakcję z odbytej podróży i możliwości poznania kolejowego fachu „od kuchni”. Na podróżnych czekały również gadżety firmowe, które można było wygrać podczas trwania konkursów w trakcie przejazdu szynobusem.