Partnerzy serwisu:
Pasażer

UTK chce skrócić czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-10-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
UTK chce skrócić czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl48 godzin na zgłoszenie przejazdu osoby niepełnosprawnej to za krótko
Urząd Transportu Kolejowego zauważa, że znaczna część osób niepełnosprawnych zgłasza potrzebę przejazdu pociągiem w terminie krótszym niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży koleją. Dlatego chciałby zmotywować przewoźników i zarządcę infrastruktury do bardziej elastycznych działań.

Przedsiębiorstwa kolejowe, zarządcy stacji, sprzedawcy biletów i operatorzy turystyczni zobowiązani są do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Do obowiązków należy m.in. pomoc podczas poruszania się po stacjach kolejowych oraz przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Chętni powinni powiadomić o tym przedsiębiorcę przynajmniej 48 godzin przed podróżą.

– Biorąc pod uwagę praktykę i rzeczywiste potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, 5 października 2016 r. prezes UTK zwrócił się do przewoźników kolejowych z propozycją przyjęcia w swoich wewnętrznych regulacjach zapisów dotyczących okresu zgłaszania podróży korzystniejszych, niż te określone w obowiązujących przepisach. Zasugerował skrócenie 48-godzinnego wyprzedzenia do okresów realnie oczekiwanych przez podróżnych – informuje urząd.

W celu sprawdzenia gotowości przedsiębiorców UTK przeprowadził ponad 50 działań nadzorczych uwzględniających tę specyfikę. Tylko w trzech przypadkach kontrola wykazała nieprawidłowości. Dotyczyły one braku lub awarii platform ułatwiających bezpieczne dostanie się i opuszczenie pociągu przez osoby niepełnosprawne. Przedsiębiorcy, u których wykryto naruszenia zostali zobowiązani do usunięcia usterek. Obowiązek udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym z 2007 roku.

W czasie wakacji UTK reagował na nieprawidłowości w przewozie osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się po licznych skargach na przewoźników. Szerzej piszemy o tym tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5