Partnerzy serwisu:
Biznes

Mieszkanie Plus na gruntach PKP – umowa podpisana

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
08-02-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Mieszkanie Plus na gruntach PKP – umowa podpisana
Fot. RK
BGK Nieruchomości i Polskie Koleje Państwowe podpisały podczas targów Budma umowę otwierającą drogę do realizacji programu Mieszkanie Plus na 17 działkach w 10 miastach Polski. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na opracowanie architektonicznej i technologiczno-materiałowej koncepcji w ramach programu Mieszkanie Plus. 

Mirosław Pawłowski – Prezes PKP S.A., Michał Beim – Członek Zarządu PKP S.A., Mirosław Barszcz – Prezes BGK Nieruchomości oraz Marek Chibowski – Prezes Xcity Investment podpisali 8 lutego, podczas targów Budma 2017 w Poznaniu, umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie+.

– Jedno z założeń programu Mieszkanie Plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb. Już teraz pilotaż programu realizujemy we współpracy z samorządami, które wskazują miejsce i przygotowują projekt pasujący do istniejącej zabudowy. Włączenie do programu działek Polskich Kolei Państwowych to przełom. Udostępnienie gruntów PKP w miastach, w których mieszkańcy bardzo czekają na mieszkania na wynajem jest bardzo istotne – podkreślił obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Wiceminister podkreślił, że mieszkania w programie Mieszkanie Plus będą odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne. – Mieszkania będziemy budować zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez przyszłych lokatorów. Musi to być zabudowa, która podwyższy jakość ich życia – mówił Smoliński.

PKP wspiera Mieszkanie Plus

Jak informuje BGK Nieruchomości, podpisanie listu intencyjnego z PKP to kolejny etap rozwoju rządowego programu Mieszkanie Plus. W części komercyjnej program zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Celem jest zniwelowanie obecnego deficytu mieszkaniowego, wynoszącego od 0,5 do 3 mln lokali. Program Mieszkanie Plus pozwoli też na efektywne od strony biznesowej wykorzystanie gruntów będących dziś w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i skarbu państwa, w tym spółek z jego udziałem.

– PKP S.A. wspiera program Mieszkanie+ i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 roku. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem do infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – mówi Mirosław Pawłowski, Prezes PKP S.A.

– We współpracy z PKP wytypowaliśmy wstępnie grunty o łącznej powierzchni około 250 ha, na których powstać może około 40 tys. mieszkań. Dokładne liczby będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających ze szczegółowych zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych – podkreślił Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości. – Rozpoczynamy dziś pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom.

Lokalizacje: Poznańskie Wolne Tory, warszawskie Odolany, wrocławskie Kuźniki i okolice Dworca Świebodzkiego

Umowa między BGK Nieruchomości a PKP określa zasady współpracy, prowadzącej do realizacji komercyjnych inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie Plus, a także inwestycji usługowo-komercyjnych, przez powołane w tym celu spółki celowe. PKP S.A. wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 tysięcy hektarów gruntów, którymi zarządza PKP S.A. BGK Nieruchomości wybrało dobrze skomunikowane działki w siedemnastu lokalizacjach w dziesięciu miastach, m.in.: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Łącznie zajmują one powierzchnię kilkuset hektarów.

Wytypowane działki to m.in.: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Warunki wykorzystania działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w późniejszym etapie. Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP S.A. wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie+.

– PKP dzięki współpracy BGK Nieruchomości zyskuje potężnego partnera finansowego, dzięki któremu może podjąć się zagospodarowywania dotychczas nieużywanych terenów kolejowych na terenie całego kraju. PKP chce we wspólnych przedsięwzięciach realizować zabudowę biurową i handlową, gdyż na największych terenach mają powstać nowoczesne, wielofunkcyjne dzielnice. – powiedział dr Michał Beim, członek zarządu PKP S.A. – Cieszy nas, że większość wspólnych inwestycji będzie miało miejsce przy stacjach, gdyż mieszkańcy będą potencjalnymi pasażerami kolei.

Wkrótce konkurs architektoniczny

Podczas targów Budma do programu Mieszkanie Plus przystąpiły też gminy Głogów, Gorzów Wielkopolski, Oława, Świnoujście i Zielona Góra. Wkrótce ogłoszony też zostanie konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne w ramach programu Mieszkanie Plus. Celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych. Szczegółowe warunki konkursu zostaną przedstawione w ciągu miesiąca.

– Zwracamy się do producentów nowoczesnych technologii prefabrykowanych o zaoferowanie swoich rozwiązań w ramach programu Mieszkanie Plus. Jednocześnie ogłaszamy, że przygotowywany jest konkurs dla architektów na rozwiązania architektoniczne w ramach programu Mieszkanie Plus. Szukamy innowacyjnych pomysłów i gotowych rozwiązań projektowych, które zapewnią wysoką jakość budynków przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za m kw. Prace, które powstaną w ramach konkursu będziemy chcieli wdrożyć w życie przy okazji realizowanych przez nas konkretnych inwestycji – stwierdził Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Przy organizacji konkursu BGK Nieruchomości współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane poprzez stronę internetową www.bgkn.pl, gdzie znajdzie się specjalnie dedykowana sekcja. Prace wybrane w ramach konkursu będą wdrażane przy okazji realizowanych przez BGK Nieruchomości inwestycji. W pierwszym etapie konkursu oceniana będzie koncepcja, zaś w drugim etapie oczekiwane będą szczegółowe rozwiązania architektoniczne z użyciem nowoczesnych technologii prefabrykowanych dla konkretnych lokalizacji.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Biznes

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Redakcja 09 czerwca 2023

Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim

Infrastruktura

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Biznes

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Redakcja 09 czerwca 2023

Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5