"Dopiero za miesiąc na stronie PKP pojawi się nowy rozkład jazdy pociągów i będzie można zaplanować podróż na sylwestra. Da się to zrobić już teraz przez... niemieckie serwisy." - pisze "Życie Warszawy".
Nowy rozkład jazdy wchodzi w życie 12 grudnia. Kolejarze o zmianach mają obowiązek poinformowania pasażerów najpóźniej na siedem dni przed tą datą. - Robimy wszystko, by nowy rozkład znalazł się w sieci na dwa tygodnie przed wejściem w życie. To i tak nieźle, bo kilka lat temu pociągi z nowego rozkładu wyszukiwarka pokazywała na dwa, trzy dni przed zmianą. Tak więc pasażer może w Polsce zaplanować świąteczno-noworoczne podróże dopiero na początku grudnia. – powiedział "Życiu Warszawy" Tomasz Stachowicz, który w spółce TK Telekom odpowiada za wprowadzanie rozkładów jazdy wszystkich przewoźników na stronę www.pkp.pl.
Na stronie www.bahn.de wykaz polskich pociągów dostępny jest bez problemu. Strona cieszy się na tyle dużą popularnością wśród naszych rodaków, że jest nawet jej wersja w języku polskim. – Pełna informacja o połączeniach kolejowych musi pojawić się najpóźniej sześć tygodni przed nowym rozkładem. To nasza żelazna zasada – powiedział "Życiu Warszawy" Hans Werner Franz, dyrektor Zarządu Komunikacyjnego Berlina i Brandenburgii (VBB). – Różnica między PKP i Deutsche Bahn w podejściu do rozkładów wynika z wydolności systemu informatycznego i podejścia marketingowego – tłumaczy "Życiu Warszawy" wiceprezes PKP Jacek Prześluga.
Niemcy opierają się na danych, które koleje poszczególnych krajów zsyłają do Europejskiego Centrum Rozkładów Jazdy miesiąc wcześniej. Późniejsze zmiany zwykle są niewielkie i dotyczą 3 – 4 proc. wszystkich pociągów. W przypadku kursów międzynarodowych korekta zdarza się raz na kilka lat. - Dlaczego mamy lepiej traktować bogatszego pasażera pociągu międzynarodowego niż tego, który jeździ Kolejami Mazowieckimi? – pyta w "Życiu Warszawy" Tomasz Stachowicz.
Więcej