W niektórych punktach sprzedaży biletów pojawiają się fałszywe kartonikowe bilety dobowe. Aby nie stać się ofiarą oszustów, należy przyjrzeć się kupowanym biletom oraz zachować paragon potwierdzający zakup.
Do Zarządu Transportu Miejskiego docierają sygnały o fałszywych kartonikowych biletach dobowych pojawiających się w niektórych punktach sprzedaży biletów. Zarząd Transportu Miejskiego podjął działania mające na celu wyeliminowanie z rynku fałszywych biletów. Planowana jest także akcja informacyjna, która pomoże pasażerom odróżnić bilety oryginalne od fałszywych.
Fałszywe bilety różnią się od oryginalnych przede wszystkim numerem seryjnym oraz hologramem. 11-cyfrowy numer seryjny na bilecie oryginalnym jest wykonany metodą kropkowaną, a na fałszywym linią ciągłą. W napisie „ZTM Warszawa”, umieszczonym na hologramie biletu oryginalnego – w przeciwieństwie do fałszywego – nie zostały zastosowane czarne kontury liter.
Pasażerowie, którzy kupują kartonikowe bilety dobowe powinni wymagać od sprzedawcy paragonu potwierdzającego zakup oraz zachować go do końca ważności biletu.
W przypadku wątpliwości dotyczących kupionych biletów dobowych, pasażerowie mogą odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM. Pracownicy sprawdzą, czy bilety są oryginalne. Zarząd Transportu Miejskiego – w związku z podrabianiem biletów dobowych – skierował pierwsze zawiadomienia do organów ścigania.