Od 1 stycznia 2012 r. osobom odbywającym studia doktoranckie przysługiwać będzie ulga przejazdowa w wysokości 51% ceny biletu. Obowiązywać będzie zarówno w pociągach, jak i autobusach.
Przewoźnicy kolejowi i autobusowi obowiązani są do honorowania legitymacji doktoranta zarówno nowego, jak i (do 30 września) starego typu - pomimo braku na tych ostatnich informacji o uprawnieniu do ulgi.
W pociągach PKP Intercity ulgą 51% objęte są bilety jednorazowe i miesięczne. Do przewoźników pisał w tej sprawie jakiś czas temu nasz Czytelnik. Według odpowiedzi Intercity nowe ulgi zostały ujęte w nowym cenniku usług spółki z 11 grudnia (z zastrzeżeniem, że wchodzą w życie 1 stycznia). Wprowadzenie ulgi od nowego roku potwierdziły też Przewozy Regionalne. Koleje Śląskie nie mają jeszcze oficjalnych decyzji w tej sprawie.