W Gdańsku zakończy się dziś dwudniowa wizyta brytyjskiej Grupy Parlamentarnej ds. Przewozów Kolejowych. Parlamentarzyści, którzy regularnie podróżują po Europie zdobywając informacje o funkcjonowaniu poszczególnych krajowych rynków kolejowych, nie mogli się jednak spotkać z przedstawicielami Sejmu, z uwagi na napięta sytuację polityczną w kraju.
Grupa liczyła około 30 przedstawicieli brytyjskiego Parlamentu oraz firm z sektora kolejowego. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją polskiego sektora kolejowego, zasadami zarządzania i strukturą organizacyjną PKP oraz stosowaniem regulacji unijnych na rynku polskim.
W przeddzień warszawskiego spotkania, goście odwiedzili Berlin i spotkali się z przedstawicielami kolei niemieckich. Ich wizyta w Europie kontynentalnej zakończy się 7 września w Gdańsku, gdzie parlamentarzyści i biznesmeni spotkają się między innymi z firmą Hochtief, wykonawca Deep-sea Container Terminal Gdańsk (DCT) w Porcie Północnym.
W Warszawie goście z Wielkiej Brytanii zapoznali się między innymi z aktualną sytuacją i planami firm PKP PLK, Freighliner, Rail Polska i CTL Logistics.
* Od prawej: Paul Fox, radca ds. handlowych i Unii Europejskiej oraz konsul generalny, Brian Donohoe, członek Izby Gmin z ramienia szkockiej Partii Pracy, Sir Tony Berkeley, szef Rail Freight Group dziękują pani Iwonie Bogacz za przygotowanie wizyty. fot. RK
O planach rozwoju polskiej sieci kolejowej opowiadał osobiście prezes PKP PLK Krzysztof Celiński.
Paweł Szymański, dyrektor ds. finansowych w CTL Logistics zaprezentował ambitne plany międzynarodowe grupy CTL, który zamierza rozwijać swe przedsięwzięcia zarówno na osi Wschód – Zachód jak i Północ – Południe.
CTL ma już atest bezpieczeństwa umożliwiający korzystanie z infrastruktury kolejowej w Holandii, co gwarantuje przewoźnikowi dostęp do portów ARA. Spółka zawarła już z krajami na wschód od Polski umowy, które umożliwiają jej przejmowanie i przekazywanie całych składów na granicach oraz dalszy transport w systemie szerokich torów. Z drugiej strony CTL intensywnie pracuje nad obecnością w rejonie Europy Południowo – Wschodniej.
Ku rozczarowaniu niektórych z uczestników spotkania Paweł Szymański nie odpowiedział pozytywnie na pytania dotyczące wejścia CTL na przewozy między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią przez Channel Tunnel.
- Na razie nasza uwaga biznesowa skierowana jest gdzie indziej – powiedział dyrektor Szymański.
- Europejska gospodarka potrzebuje takich firm jak CTL, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na międzynarodowy transport szynowy. Jest on nie tylko bezpieczny i niezawodny, lecz nareszcie ma także wymiar europejski - realizowany jest bez przerywania tras i długich postojów na granicach w obrębie Europy – mówił Sir Tony Berkeley, Członek Izby Lordów i Przewodniczący Rail Freight Group, organizacji, która zainicjowała powstanie kolejowej grupy w brytyjskim parlamencie.
Grupa miała za zadanie spotkać się z przedstawicielami ministerstw, politykami oraz przedstawicielami firm zarówno dostarczających usługi w dziedzinie przewozów kolejowych, jak i ich klientów. Jednym z założeń wizyty, było również uzyskanie informacji, dotyczących planów sektora kolejowego.
Nie udało się jednak doprowadzić do spotkania z przedstawicielami sejmowej komisji infrastruktury.
W wieczornym spotkaniu udział wzięli m.in. prezes PKP Cargo Władysław Szczepkowski, prezes PKP PR Jan Tereszczuk, Małgorzata Kuczewska- Łaska, dyrektor finansowy, PKP PR, prezes CNTK Andrzej Żurkowski. - Spotkanie było zaplanowane, ale tuż przed nim otrzymaliśmy informację, że mają się w tym czasie odbyć w Sejmie ważne głosowania, a sytuacja w polityce jest dosyć napięta – mówił Ashok Kumar, członek Izby Gmin z ramienia Partii Pracy.
Na zakończenie wizyty Grupa spotkała się z przedstawicielami kluczowych organizacji i firm z sektora kolejnictwa, w trakcie bankietu, zorganizowanego przez Sekcje Handlowa Ambasady Brytyjskiej.
Zarówno brytyjskie, jak i polskie firmy i organizacje doceniły możliwość spotkania w tak dużej grupie oraz wymiany doświadczeń, które z pewnością przyniosą korzyści obu stronom.
* Sir Tony Berkeley, Rail Freight Group i Paweł Szymański, CTL Logistics (fot. CTL).W wizycie udział wzięli:
- Bill Olner MP
- Anne Cryer MP
- Kelvin Hopkins MP
- Ashok Kumar MP
- Paul Clark MP
- Lord Richard Rosser
- Lord Metheun
- Lord Lea
- Brian Donohoe MP
- Tony Berkeley – RFG
- Alan Bennett –RFG
- Bob Ingram Roadways - Maersk
- Rod Hilditch – Focal
- Michael Owen – RT Rail Freight Group
- Michael Byng – Michael Byng Project Consultants
- Father Deiniol - The Wales Orthodox Mission Limited
- Joe Fortune – Waterfront
- John Protheroe – Fastline
- David Brice – David Brice Consultancy
- Yuriy Maslikov – Ukrmetalurgtrans Ltd
- Monika Heiming
- Dr Gerhard Hartfield – RBH Logistics GmbH
- Adam Cunliffe – Freightliner
- Alberto Grisone – Hupac
- Ed Burkhardt – Rail World
- Tim Holloway – Rail World