Dzisiaj (9 stycznia) miało się odbyć spotkanie z inicjatywy burmistrza Ursynowa w sprawie propozycji finansowania nocnego metra przez dzielnice. Termin dla burmistrzów okazał się zbyt krótki na podjęcie decyzji finansowych.
Zgodnie z propozycją Piotra Guziała, burmistrza Ursynowa, to dzielnice na trasie metra miałyby zrzucić się na funkcjonowanie nocnego metra w noce weekendowe. Proponuje, by przy podziale kosztów decydującym kryterium była liczba stacji na terenie danej dzielnicy. Szczegóły miały być omawiane na dzisiejszym spotkaniu, na które Guział zaprosił burmistrzów Mokotowa, Śródmieścia, Żoliborza i BIelan z dwudniowym wyprzedzeniem. – Burmistrzowie wyrazili wstępne zainteresowanie spotkaniem, jednakże zaproponowany przeze mnie termin wydaje się być za krótki do podjęcia przez nich wiążących decyzji finansowych. W chwili obecnej trwa ustalanie dogodnego dla wszystkich burmistrzów terminu spotkania, do którego powinno dojść w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że w tym przypadku dyscyplina partyjna nie weźmie prymatu nad lojalnością względem mieszkańców – powiedział Piotr Guział.
Współfinansowanie nocnego metra przez dzielnice to niejedyny pomysł Guziała na uratowanie dodatkowych kursów. - Ze względu na bardzo liczne sygnały poparcia ze strony mieszkańców dla mojej inicjatywy ratowania nocnych kursów, jestem zdeterminowany zrobić wszystko, aby ta akcja zakończyła się sukcesem. Jeśli prezydent Warszawy nie zmieni zdania w tej sprawie i jeśli burmistrzowie odrzucą moja propozycję, wówczas razem z zainteresowanymi organizacjami rozpocznę akcję zbierania 15 tys. podpisów pod pierwszym obywatelskim projektem uchwały dokonującej zmian w budżecie miasta z korzyścią m.in. dla nocnych kursów metra – podkreśla Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.
Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję o wycofaniu dodatkowych kursów uruchamianych w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Pociągi wyjadą po raz ostatni w nocy z 9 na 10 lutego. Przyczyną są cięcia w budżecie – władze miasta zamroziły 190 mln zł na komunikację, co stanowi ok. 8% wcześniej planowanych środków dla ZTM-u. Wycofanie nocnego metra ma przynieść oszczędność w wysokości ok. 300 tys. zł miesięcznie.