Trójmiejska SKM doczekała się w końcu swojego automatu biletowego. Sześć tych urządzeń pojawi się na naszych peronach jeszcze w tym tygodniu.
Bilety Szybkiej Kolei Miejskiej można na razie kupić na dwa sposoby - w kasie na przystanku bądź w pociągu u konduktora. Od lat i z jednym, i z drugim są problemy.
- Teraz, gdy kasy SKM w wielu miejscach doładowują również karty miejskie gdańskiego ZTM, kupno biletu w okienku to droga przez mękę - mówi Michał Jamroż, student z Sopotu. - Ostatnio w Gdańsku Głównym czekałem pół godziny, mimo że otwarte były wszystkie cztery okienka i kasa w domku na peronie.
Podobnie jest w Sopocie - tutaj kasa na dworcu czynna jest przez całą dobę, ale w weekendową noc chętnych jest tyle, że łatwo przegapić swój pociąg. Właśnie w nocy SKM ponosi z powodu braku wystarczającej liczby otwartych kas największe straty.
- W nocy, gdy na większości przystanków kasy są zamknięte, pasażerowie ustawiają się w długi ogonek w oczekiwaniu na wypisanie biletu - mówi Wojciech Deptuła z SKM. - Nie jest tajemnicą, że większość dojeżdża do stacji docelowej, zanim kupi bilet.
W najbliższym czasie problem się skończy.
- Mamy już pierwszych sześć automatów do sprzedaży biletów - mówi Paweł Wróblewski, rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej. Urządzenia przyjmują zarówno monety, jak i banknoty. Po zamontowaniu dodatkowego modułu (SKM planuje to zrobić później) automat będzie również akceptował karty płatnicze. Bez problemu można będzie go przestawić na obsługę wspólnej europejskiej waluty. Dodatkowo współpracuje z kartami chipowymi, a więc jest gotowy do ładowania
gdańskiej karty miejskiej (na razie ta opcja nie będzie wykorzystywana w praktyce) i przyszłego wspólnego biletu na całe Trójmiasto.
- Jutro trwać będzie jeszcze programowanie automatów, a jeszcze w tym tygodniu powinny stanąć na dworcach głównych w Gdańsku i Gdyni, w Sopocie, Kamiennym Potoku i Zaspie - mówi Wróblewski. Jeśli urządzenia się sprawdzą, to jeszcze w tym roku pojawią się następne na kolejnych przystankach. Czy nadejście automatów to koniec kolejek do konduktora wystawiającego bilety? - Myślimy nad stosowaniem opłat za wystawienie biletu w pociągu [wynoszą 2,80
zł od biletu - red.] całodobowo na przystankach wyposażonych w automaty - odpowiada Wróblewski.