Na przebudowę przed Euro 2012 Dworca Wschodniego nie ma już szans, na Zachodni są, ale minimalne. Jednak dla Centralnego w końcu zaświeciło słońce: zaskoczy gości toaletami XXI wieku - czytamy w "Życiu Warszawy".
W konkursie PKP na nowy design trzech z siedmiu przybytków na Centralnym w szranki stanęło aż 265 projektantów - informuje "ŻW".
Wśród propozycji dla Centralnego znaleźliśmy ściany wyłożone seledynowymi i różowymi kafelkami albo egzotycznym drewnem. W jednym z projektów mozaika tuż obok linii pisuarów układa się w kształt Syrenki, a przy umywalkach siedzi Chopin pod wierzbą (z głośników mają się sączyć mazurki i polonezy). Inni projektanci przewidzieli aerodynamiczne bidety á la „Star Trek” i wyświetlacze diodowe, które pokażą np. odjazd najbliższego pociągu do Kutna.
– Aby stworzyć niezależny świat w organizmie dworca, musieliśmy się od niego odciąć. Nasz szklany klosz przenosi ludzi do innego wymiaru – tak swój projekt reklamują Mikołaj Schwartz i Borys Wrzeszcz.
– Pomysł opiera się na recyklingu, wprowadzeniu do toalety publicznej roślin poprzez zasadzenie ich w zużytych przyborach sanitarnych. Stara ceramika została zamieniona na „doniczki” – tłumaczy swoją koncepcję Paweł Dadok.
W jury oprócz szefowej Oddziału PKP Dworce Kolejowe Magdaleny Zielińskiej zasiadły tuzy polskiej architektury: Ewa Kuryłowicz, Andrzej Chołdzyński i Zbigniew Tomaszczyk.
Według Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor, PKP traci czas na konkurs, kiedy pasażerowie od jutra chcieliby przestać „załatwiać się w tym syfie”.

* Grafika: Materiały projektanta.
– Grand Prix zostało wybrane. Projekt dla Centralnego jest nowoczesny, a jednocześnie funkcjonalny i prosty w realizacji – twierdzi Jacek Ciszewski z firmy Sanitec Koło.
Organizatorzy planują ogłosić wyniki podczas uroczystej gali 10 czerwca. Do końca maja internauci mogą przyznawać nagrodę publiczności. To już 11. edycja konkursu na supertoaletę, ale pierwsza z udziałem PKP. Poprzednie były m.in. w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Helu. Nigdy zwycięskiego projektu nie udało się zrealizować. Według rzecznika Grupy PKP Michała Wrzoska, kolej przełamie tę passę. Toalety zostaną przebudowane w ramach remontu dworca, który został zaplanowany na 2010 rok - czytamy w "ŻW".

* Grafika: Materiały projektanta.
Kolej chce zmodernizować trzy toalety. W dwóch – nr 218 (od strony ul. Emilii Plater) i 213 (od Złotych Tarasów) – nadal rezydować będą tzw. babcie klozetowe. Tylko w toalecie nr 220 (antresola hali głównej) PKP nie przewiduje stałej obsługi. Żeby dostać się do środka, trzeba będzie wrzucić monetę - informuje "Życie Warszawy".
Więcej