Pracownicy PKP Cargo Zakład Taboru w Białymstoku dogadali się z dyrektorem zakładu. Strajk odwołany.
Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Białymstoku podpisał wczoraj porozumienie z nowym szefem zakładu - Markiem Kasperowiczem.
Związkowcy zażądali od niego m.in. stabilnej polityki personalnej, szczególnie wobec stanowisk kierowniczych, równego traktowania wszystkich związków zawodowych (działa ich aż 11) oraz powołania społecznego inspektora pracy.
- Dyrektor zobowiązał się zrealizować nasze postulaty. Postanowiliśmy więc zawiesić strajk. Nie chcemy, by przez nasze wewnętrzne rozgrywki cierpieli pasażerowie - powiedział nam wczoraj Tadeusz Pleskot, przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów w Białymstoku.
Związkowcy zastrzegli, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, groźba strajku powróci.
Marek Kasperowicz zapewniał nas wczoraj, że zrobi wszystko, by do tego nie dopuścić.
Według Jerzego Stepaniuka, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych w Zakładzie Taboru w Białymstoku - decyzja maszynistów jest właściwa, ale nie rozwiązała wszystkich problemów.
- Roszady na kierowniczych i dyrektorskich stanowiskach dotyczą wszystkich oddziałów PKP Cargo. Sądziliśmy, że uda nam się raz na zawsze rozwiązać ten problem. Tymczasem uważam, że tylko chwilowo go zażegnaliśmy - powiedział Stepaniuk.
Pracownicy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy, twierdzą, że związek maszynistów pośpieszył się z porozumieniem.
- Tym bardziej że na środę spotkanie ze związkami zapowiedział prezes PKP Cargo - Władysław Szczepkowski. Takie porozumienie powinniśmy podpisać z nim, a nie z nowym dyrektorem - narzekał jeden z pracowników.
Jak już informowaliśmy, w poniedziałek do Białegostoku zjechali się przedstawiciele Związku Zawodowego Maszynistów z całej Polski. Zastanawiali się nad formą protestu przeciwko niejasnej polityce personalnej. Początkowo próbowali dogadać się z członkiem zarządu PKP Cargo. Nie udało się. Wieczorem byli zdecydowani przystąpić do strajku.
Jednak wczoraj doszło do porozumienia. W tej sytuacji referendum w sprawie strajku prowadzone od soboty wśród pracowników zostało przerwane.