Dnia 13 grudnia w poniedziałek w Nowej Soli pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Zielonej Górze i Komendy Powiatowej w Nowej Soli przeprowadzili na przejazdach kolejowych akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.
Akcja odbyła na przejazdach kolejowych przy ul. Wojska Polskiego oraz ul. 1 Maja w godzinach 10:00 – 11:00. Polegała na kontroli w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych przez kierowców, pieszych, rowerzystów. Zwracano uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych takich jak: nie przejeżdżanie lub nie przechodzenie przez przejazd w momencie opuszczania i podnoszenia rogatek oraz po ich zamknięciu.
Projekt akcji „Bezpieczny Poniedziałek” powstał w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj”. Realizacja rozpoczęła się od 15 listopada br. Na terenie całego kraju odbywają się dyżury 23 zespołów. Pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A wspólnie z funkcjonariuszami SOK i policją w jeden poniedziałek miesiąca w godzinach rannych prowadzą właśnie takie działania. Mają one głównie charakter prewencyjny. Celem akcji jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków.
Na terenie całego kraju zdarzają się wypadki na przejazdach kolejowych, duża część kierowców nie przestrzega kilku podstawowych zasad narażając w ten sposób życie własne i innych ludzi. Część obywateli woli skupiać się na niedoskonałościach przejazdów, zamiast na problemie, który istnieje od dawna. Niestety do wielu kierowców nie trafiają żadne argumenty, za nic mają przepisy, uważają, że zawsze zdążą i uda się przejechać. Statystyki jednak wskazują inaczej. Jak się okazuje nie każdy chyba wie lub nie chce wiedzieć, że np. przed znakiem STOP należy się zatrzymać, a pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Innym ważnym przykładem jest to, że droga hamowania pociągu towarowego o masie od 1000 do 3000 ton jadącego z prędkością tylko 50 km/h, to ok. 1000 m.
Zatem trzeba pamiętać, że kierowca zbliżający się do przejazdu kolejowego nawet bez znaku STOP ma obowiązek zachować szczególną ostrożność.