Po dworcu w Tarnowie teraz kolejny dworzec został zauważony. Tym razem wyróżnienie otrzymał dworzec w Przemyślu – w corocznym konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zabytek Zadbany 2012, w kategorii Architektura Przemysłowa i Dziedzictwo Techniki.
Uhonorowanie dworca odbyło się podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Stargardzie Szczecińskim.
Przemyski dworzec osobiście nagrody oczywiście odebrać nie mógł, jednak z całą pewnością od odrestaurowanych posadzek po wyremontowany dach rozpiera go duma.
Budynek przemyskiego dworca wzniesiony został w latach 1859 — 1860, a następnie przebudowany w 1895 roku. W roku 2010 rozpoczęła się wielka, trwająca niemal półtora roku modernizacja obiektu. Jej celem było nie tylko przywrócenie neobarokowym wnętrzom dworca dawnej świetności, ale także dostosowanie gmachu do nowoczesnych standardów obsługi podróżnych – w tym osób niepełnosprawnych.
Podczas trwających półtora roku prac remontowych odnowione zostały dach i elewacja, stolarka okienna i drzwiowa oraz posadzki, które wyłożono mozaiką z terakoty. Konserwatorzy zabytków pieczołowicie odrestaurowali wszystkie detale architektoniczne: herby i obrazy, złocenia, stiuki, kolumny i okucia blacharskie. Piękny – niczym pałac — dworzec został oddany do dyspozycji podróżnych w styczniu 2012 roku.
Dworzec w Przemyślu to nie jedyny zabytkowy obiekt, który kolej poddaje rewitalizacji. Na szczególną uwagę zasługują także odrestaurowane już dworce m.in. w Malborku i Iławie (woj. pomorskie), Puszczykówku (woj. wielkopolskie) czy Tarnowie (woj. małopolskie). A na ukończeniu są, równie piękne we Wrocławiu – dworzec zaprojektowany w stylu gotyku Tudorów, czy w Gdyni – w modernistycznym stylu z elementami Art Deco i pięknymi mozaikami oraz malowidłami ściennymi, niespotykanymi w takiej skali ani w Europie i być może na całym świecie.