Kilkanaście dodatkowych odcinków polskich dróg i linii kolejowych może znaleźć się na liście Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Jedną z nich jest szybka linia kolejowa z Warszawy do Poznania i Wrocławia.
TEN-T to podstawowa europejska sieć dróg, linii kolejowych, lotnisk i portów, która ma spełniać wysokie wymagania techniczne i realizować unijne zasady swobód przemieszczania się ludzi, towarów i usług. Na tej liście jest już 10 odcinków linii kolejowych i 12 odcinków dróg.
Od 2 lipca resort infrastruktury rozpocznie konsultacje w sprawie zmian w przebiegu TEN-T na polskim terytorium.
Jak poinformowali przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, na liście drogowych projektów wchodzących w skład TEN-T mają znaleźć się między innymi droga S- 19 od granicy państwa z Białorusią przez Kuźnicę Białostocką - Białystok - Lublin - Rzeszów, droga S-7 na odcinku Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Bielsko Biała, droga S-8 na odcinku Walichnowy - Pabianice - autostrada A1.
W transporcie kolejowym na liście TEN-T ma znaleźć się między innymi linia dużych prędkości Warszawa - Łodź - Poznań i Wrocław oraz Kraków - Podłęże - Piekiełko - Nowy Sącz - Muszyna - granica polsko-słowacka.
Kolejne propozycje resortu infrastruktury dotyczą uzupełnienia listy polskich lotnisk będących w sieci TEN-T o dwa kolejne - w Łodzi i w Bydgoszczy. Ministerstwo proponuje również przedłużenie szlaku wodnego Odry o odcinek od ujścia Nysy Łużyckiej do Brzegu Dolnego, a także objęcie siecią TEN-T portu Police jako zespołu portowego ze Szczecinem.
Jak poinformowali przedstawiciele resortu, po przeprowadzeniu konsultacji i ostatecznym zatwierdzeniu propozycji zmian na szczeblu rządowym, polskie propozycje inwestycji w ramach TEN-T zostaną przesłane do Komisji Europejskiej. Według resortu, powinno to nastąpić przed końcem bieżącego roku.
Umieszczenie inwestycji na liście projektów wchodzących w skład TEN-T nie oznacza szczególnych przywilejów finansowych, ale inwestycje te mogą ubiegać się o środki unijne np. z Funduszu Spójności, nawet do 85 proc. wartości inwestycji - poinformowali dziennikarzy przedstawiciele ministerstwa.
Lista projektów zostanie skierowana do opinii publicznej za pośrednictwem Internetu. Wnioski i uwagi będą przekazywane na specjalnie utworzony w tym celu adres internetowy. Równolegle przeprowadzone zostaną konsultacje z samorządami województw, wojewodami i ministerstwami - podał resort w materiałach dostarczonych dziennikarzom.