Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie z Berlina przez Kaliningrad do Sankt Petersburga. - informuje "Elbląska Gazeta Internetowa".
Szybkie wprowadzenie w życie pomysłu uruchomienia połączenia łączącego oba miasta następuje po wyraźnym sukcesie międzynarodowego połączenia kolejowego Kaliningrad-Gdynia-Berlin. Pociąg na tej trasie ruszył 14 grudnia ubiegłego roku. Z kursujących bezpośrednich wagonów sypialnych do niemieckiej stolicy skorzystało w tym czasie ponad tysiąc osób. W zdecydowanej większości pasażerami są niemieccy turyści i biznesmeni.
W tym tygodniu nad Pregołą prowadzono poważne rozmowy zmierzające do uruchomienia superszybkiego turystycznego pociągu, który połączy Berlin z Sankt Petersburgiem. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele niemieckich, polskich i kaliningradzkich kolei. Protokół został podpisany w środę. Postanowiono, że na tej trasie kursować będzie specjalny pociąg pn. "Talgo". - przeczytać można w "Elbląskiej Gazecie Internetowej"
Pociąg ma być unikalny w skali europejskiej m.in. z tego powodu, iż wyposażony zostanie w specjalne urządzenia pozwalające na zmianę szerokości rozstawu osi
- z europejskiego na rosyjski. Odbywa się to będzie bez zbędnego długiego czekania na stacjach granicznych. Operacja zmiany rozstawu będzie przeprowadzana podczas jazdy składu na stacji Dzierżyńska już na terenie Kaliningradu - poinformowały kaliningradzkie media.
W skład turystycznego pociągu "Talgo" wchodzić będzie 26 wagonów z jedno- i dwuosobowymi przedziałami. Będzie on posiadać podwyższony komfort, odpowiadający warunkom panującym w czterogwiazdkowym hotelu. Strona kaliningradzka zmodernizuje trasę na terenie całego obwodu. Od granicznej stacji Mamonowo do Kaliningradu pociąg będzie mógł rozwinąć prędkość 140 km/h. Rosyjskie koleje zainwestują w modernizację tego odcinka ok. 6 mln euro.
W najnowszym międzynarodowym projekcie połączeń kolejowych bierze także udział strona litewska i łotewska, ponieważ na trasie z Berlina do Sankt Petersburga przewidziane są specjalne postoje pociągu w Kaliningradzie, Wilnie oraz Rydze. W tym czasie pasażerowie będą mogli uczestniczyć w wycieczkach po tych miastach.
Nie wiadomo jeszcze, ile trzeba będzie zapłacić za przejazd tym luksusowym pociągiem turystycznym. Opłata za wycieczki organizowane przez miejscowe biura turystyczne zostanie jednak wkalkulowana z cenę biletu do dawnej stolicy Rosji. Pociąg początkowo będzie kursować raz na tydzień. Jazda ma się odbywać nocą, a w ciągu dnia przewidziano zwiedzanie miast.
Wszystko wskazuje na to, że niemieckie firmy turystyczne docelowo zaplanuja także postój i zwiedzania Gdańska, być może i Malborka.