Modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinku Warszawa – Gdynia to jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe. Po jej zakończeniu pociągi ze stolicy na wybrzeże pojadą w czasie do 2 godz. 30 minut. PKP PLK zapewnia, że prace związane z modernizacją trasy na terenie Trójmiasta przebiegają zgodnie z planem.
Linia Warszawa – Gdynia została podzielona na osiem odcinków inwestycyjnych nazwanych LCS (Lokalne Centrum Sterowania – czyli skomputeryzowana nastawania z której można zarządzać ruchem kolejowym na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów). Jednym z etapów jest modernizacja infrastruktury kolejowej na terenie Trójmiasta (LCS Gdańsk, LCS Gdynia).
Prace rozpoczęły się w 2011 r. (umowy na roboty budowlane dla obszaru LCS Gdańsk i LCS Gdynia zawarte zostały 2 marca 2011 r.), a okres ich realizacji od momentu podpisania umowy to 36 miesięcy. Projekt na terenie Trójmiasta obejmuje, m.in.: budowę układów torowych na stacjach i szlakach wraz z modernizacją podtorza i budową systemu odwodnienia, wymianę sieci trakcyjnej czy też modernizację istniejących obiektów inżynieryjnych oraz budowę nowych. Dotychczasowo zmodernizowano 8 km torów, wymieniono ponad 28 km sieci trakcyjnej, a także oddano do eksploatacji dwa perony na stacjach: Pruszcz Gdański i Gdynia Główna.
Zaplanowano modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym na nastawni na stacjach: Pruszcz Gdański, Gdańsk Południowy, Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Sopot, Gdynia Orłowo. Modernizację związaną z budową nowych peronów, na których pojawią się nowe wiaty i cała architektura, przejdą stację: Sopot, Gdynia Orłowo, Gdynia Główna, Gdynia Chylonia, Pruszcz Gdański, Gdańsk Wrzeszcz.
Inwestycja jest częścią modernizacji magistrali kolejowej E-65, należącej do VI paneuropejskiego korytarza transportowego, który łączy regiony nadbałtyckie z obszarami położonymi nad morzem Adriatyckim i na Bałkanach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 1 166 930 022,33 zł.