Wczoraj Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, w treści którego znajduje się lista siedemnastu spółek, w których Skarb Państwa może zablokować kluczowe decyzje. I to bez względu na to, ile ma w danej spółce udziałów. Wśród przedsiębiorstw z tzw. państwowym \"złotym wetem\" znalazły się PKP Polskie Linie Kolejowe.
Siedemnaście spółek wymienionych w rozporządzeniu to podmioty o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Rozporządzenie jest uzupełnieniem ustawy o tzw. "złotym wecie". Na jej mocy Skarb Państwa będzie mógł nie zgodzić się np. na zmianę profilu działalności, likwidację czy też przeniesienie działalności spółki za granicę.
- Niektóre z tych firm, właściwie w jakimś sensie wszystkie, są bezpośrednio związane z kwestiami bezpieczeństwa państwa w zakresie, o którym w żadnym wypadku publicznie nie mogę mówić - powiedział na ten temat premier Jarosław Kaczyński.
Z postanowieniami ustawy nie zgadza się Komisja Europejska. Jej zdaniem realizacja tych przepisów może mieć wpływ na atrakcyjność udziałów w podmiotach wymienionych w dokumencie dla inwestorów z krajów unijnych. W opinii KE stanowi to naruszenie prawa unijnego - przepisów o swobodzie przepływu kapitału i przedsiębiorczości. Niewykluczone jest wniesienie w tej sprawie protestu do Trybunału w Luksemburgu.
Spółki o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa:
- BOT - Górnictwo i Energetyka
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne
- PSE - Operator
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
- Gaz System
- Grupa Lotos
- PKN Orlen
- PERN Przyjaźń
- Naftoport
- Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino
- Operator Logistyczny Paliw Płynnych (dawniej Naftobazy)
- KGHM Polska Miedź
- Telekomunikacja Polska
- Polkomtel
- Exatel
- TP Emitel Kraków
- PKP Polskie Linie Kolejowe