29 marca odbył się promocyjny przejazd pociągu transportu kombinowanego „Jarosław” relacji Kijów – Sławków LHS – Kijów. Pociąg przyjechał z Ukrainy do stacji Hrubieszów LHS wg rozkładu jazdy o godzinie 10.50 czasu polskiego. Na specjalnych platformach kolejowych transportowanych było 15 ładownych samochodów TIR linią LHS.
Samochody TIR z platform kolejowych zostały rozładowane w Euroterminalu w Sławkowie. Powrót pociągu „Jarosław” miał miejsce w dniu 31 marca ze stacji Hrubieszów LHS wg rozkładu jazdy o godz. 10.10. Obsługę spedycyjną pociągu po stronie ukraińskiej zapewnia Ukraińskie Centrum Serwisu Transportowego „LISKI” w Kijowie, natomiast po terytorium RP – Centrum Zaopatrzenia Hutnictwa S.A. Oddział Euroterminal w Sławkowie. Kursujący wg stałego rozkładu jazdy od kwietnia 2003 r. pociąg „Jarosław” po dwóch latach został zawieszony w kursowaniu z przyczyn ekonomicznych. Promocyjny kurs pociągu jest wynikiem prac nad ponownym jego uruchomieniem i realizacją projektu „tiry na tory” przez stronę ukraińską i polską. Spółka PKP LHS jest przygotowana technicznie do przewozu samochodów TIR.

Transport kombinowany, do którego należą przewozy tirów jako przyjazny środowisku jest wspierany i rozwijany w krajach Europy Zachodniej. Głównymi zaletami takiego transportu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz ochrona środowiska. „Transport kombinowany ma przyszłość, w przypadku zrównoważenia kosztów transportu kolejowego z drogowym. Obecnie, koszty frachtu kolejowego powodują, że transport kombinowany przegrywa u nas z samochodowym” – informuje prezes spółki PKP LHS Zbigniew Tracichleb. W Polsce przewozy kombinowane stanowią zaledwie 1,5 proc. przewozów kolejowych, gdy w większości krajów Europy Zachodniej średnio kilkanaście procent.

Transport kombinowany - wg dyrektywy Unii Europejskiej 92/106/EEC z 7 grudnia 1992 roku to "przewóz towarów (..) jeśli ciężarówka, przyczepa lub półprzyczepa, z ciągnikiem lub bez ciągnika, (…) przebywa początkowy lub końcowy odcinek podróży po drodze a pozostały odcinek, o długości przekraczającej 100 kilometrów w linii prostej i stanowiący początkowy lub końcowy odcinek podróży, pokonuje koleją, transportem wodnym śródlądowym lub morskim.”

* Fot. PKP LHS.