PKP Energetyka będzie utrzymywać sieć trakcyjną PKP PLK od 2016 do 2019 roku. Krajowy zarządca infrastruktury będzie mógł przedłużyć tę umowę o kolejne 4 lata, ale już w pierwszym okresie zawarował sobie opcję rezygnacji z 20% usług PKP PLK na rzecz innych, alternatywnych usługodawców. To istotne z punktu widzenia nadchodzącej prywatyzacji spółki.
– Obecnie świadczymy usługę na bazie umowy na utrzymanie sieci trakcyjnej, która obowiązuje do końca 2015 roku. Natomiast dla zapewnienia ciągłości zadania, podpisaliśmy z PKP PLK umowę na świadczenie usługi utrzymaniowej od początku roku 2016 roku na okres 4 lat – wyjaśniła Marta Towpik, członek zarządu PKP Energetyka, odpowiedzialna za finanse.
– PKP PLK zabezpieczyło się na wypadek świadczenia usługi o niskiej jakości przez naszą firmę całym systemem kar. Zdefiniowane zostały dokładnie elementy usługi, które świadczymy dla zarządcy infrastruktury. PKP PLK zagwarantowały sobie w tej umowie prawo do zmniejszenia zakresu usługi do 20% łącznie w ciągu 4 lat. To ma dać zarządcy możliwość zdywersyfikowania usługodawców w tym zakresie. Do tej pory PKP PLK nie korzystała z usług innych podmiotów, ponieważ ze względów operacyjnych, obecność kilku firm jako usługodawców jest problematyczne – dodaje Marta Towpik.
Więcej o zależnościach i umowach pomiędzy PKP Energetyka i PKP PLK przeczytasz na portalu Monitor

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
