Eksperci przyznają, że opóźnienie prywatyzacji PKP Cargo do 2007 roku ma sens. Na niedawnym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury minister Opawski poinformował o takiej zmianie planów. Jego zdaniem nie jest to sprawa priorytetowa i choć nie nakazał wstrzymania przygotowań, wiadomo, że dotychczasowy termin zamknięcia procesu do końca 2006 roku jest nieaktualny. Zdaniem Marka Pawlaka, zastępcy dyrektora ds. badań infrastruktury w Centrum Naukowo-Technicznym Kolejnictwa - nikt nie złoży dobrej oferty przed otwarciem rynku, mającym nastąpić w 2007 roku, lepiej więc poczekać niż prywatyzować w pośpiechu. Utratę części wpływów w kraju po otwarciu można zrekompensować wzrostem wpływów na rynkach zagranicznych. Prezes Forum Kolejowego - RBF, Henryk Klimkiewicz powiedział Pulsowi Biznesu: "Ważniejsza od prywatyzacji jest restrukturyzacja Cargo. Za mało zaawansowany jest proces urynkowienia spółki. Nie można liczyć, że sam akt prywatyzacji zwiększy konkurencyjność spółki. Jeśli w miejsce odłożonej prywatyzacji pojawi się restrukturyzacja, to dobrze. Na razie jednak takich działań nie widać. Ładunki masowe, jak węgiel, kruszywa, schodzą na drugi plan. Trzeba walczyć o przesyłki kontenerowe. W Polsce to zaledwie 1 proc. przewozów, w Niemczech aż 15 proc. Najbardziej atrakcyjny sektor - 40 proc. wszystkich przewozów - to tranzyt oraz eksport-import. To będzie obiekt pożądania zagranicznych przewoźników i tego Cargo bronić musi najbardziej". Zarząd PKP rozmawia z Bankiem Światowym w sprawie procesu przygotowującego do prywatyzacji. Po zakończeniu rozmów PKP ujawni nazwy czterech firm z krótkiej listy oferentów, którzy chcą doradzać przy przekształcaniu przewoźnika. Jak na razie Bank Światowy zgodził się na finansowanie, lecz nie wiadomo jeszcze czy kilka milionów złotych będzie pochodzić z pożyczki czy środków z bezzwrotnego grantu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.