Konsorcjum firm Hewlett-Packard Polska i SAP Polska oraz PKP CARGO S.A. poinformowały dziś o podpisaniu umowy na dostawę licencji oraz wdrożenie elektronicznego systemu kadrowo-płacowego w oparciu o rozwiązanie mySAP HR.
PKP Cargo jest największą spółką grupy PKP, zajmującą się transportem kolejowym i promowym na skalę międzynarodową. Spółka jest także jednym z największych pracodawców w Polsce.
Podstawowym celem wdrożenia, nad którym czuwać będzie firma HP, jest stworzenie przejrzystego systemu kadrowo-płacowego dla 46 tysięcy obecnych i 80 tysięcy emerytowanych pracowników warszawskiej centrali spółki. Nowe oprogramowanie zastąpi dotąd używane, mniej wydajne rozwiązanie, które uniemożliwiało dostosowanie organizacji firmy do aktualnych standardów biznesowych. Dzięki mySAP HR, PKP CARGO będzie w stanie zoptymalizować procesy zarządzania zasobami ludzkimi, znacznie skrócić czas ich realizacji oraz zapewnić sobie dostęp do szybkiej i wiarygodnej informacji zarządczej w obszarze kosztów osobowych. Spółka jest pierwszą z grupy PKP, która dysponować będzie systemem obejmującym nie tylko procesy płacowe, lecz także politykę kadrową.
„Wdrożenie systemu kadrowo-płacowego w PKP CARGO S.A. to jeden z największych projektów informatyzacji procesów zarządzania kadrami i płacami w ostatnich latach,” powiedział Grzegorz Rogaliński, Prezes SAP Polska. „Jestem przekonany, że wybór rozwiązań SAP skieruje Spółkę PKP CARGO na nowe tory, czyniąc ją jeszcze bardziej konkurencyjną. Cieszę się, że nasze produkty pomagają polskim firmom brać aktywny udział w międzynarodowym rynku usług,”
„Liczymy, że nowy system kadrowo-płacowy w Spółce PKP CARGO przyniesie wymierne efekty w postaci usprawnienia procesów obsługi kadr w firmie, co powinno przełożyć się na poprawę jej konkurencyjności na otwartym rynku kolejowych przewozów towarowych. Mamy także nadzieję, że będzie to znaczący krok w racjonalizacji kosztów związanych z obsługą kadrowo-płacową w Spółce” – stwierdził Zenon Kozendra, Członek Zarządu, Dyrektor ds. pracowniczych i administracyjnych PKP CARGO S.A.
Proces wdrożenia podzielony został na dwa etapy. W czasie pierwszego z nich dokonana zostanie implementacja oprogramowania do obsługi kadrowo-płacowej oraz budowa hurtowni danych. Drugi etap obejmie zgromadzenie w hurtowni danych historii zatrudnienia wszystkich pracowników sięgającej 20 lat wstecz. W projekt ten zaangażowanych będzie około 20 specjalistów ze strony konsorcjum i tyle samo ze strony klienta. HP jako lider konsorcjum odpowiedzialna jest za zarządzanie przedsięwzięciem i realizację wdrożenia wspólnie z SAP Polska. HP jest również dostawcą platformy infrastrukturalnej dla budowanego systemu.
„Jest to bardzo złożony projekt i jednocześnie największe wdrożenie tego typu systemu w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę pracowników w nim obsługiwanych. Wierzymy jednak, że doświadczenia HP w realizacji zaawansowanych przedsięwzięć informatycznych, wsparcie firmy SAP i zaangażowanie pracowników PKP CARGO pozwoli zrealizować ten projekt z sukcesem. Naszym celem jest wdrożenie systemu, który wykreuje nową wartość dodaną dla PKP CARGO, tak, aby każdy pracownik obsługiwany w systemie pozytywnie odczuł nowe standardy zarządzania procesami kadrowo-płacowymi” - powiedział Paweł Czajkowski, Prezes Zarządu, Hewlett-Packard Polska.
Zakończenie pierwszego etapu implementacji planowane jest na koniec sierpnia, koniec drugiego nastąpi zaś w grudniu tego roku.
O firmie SAP
SAP jest wiodącym w świecie dostawcą rozwiązań biznesowych*. Obecnie już ponad 24 450 firm z przeszło 120 krajów wykorzystuje ponad 84 000 instalacji oprogramowania SAP – od rozwiązań spełniających potrzeby małych i średnich firm po rozbudowane systemy rozwiązań dla organizacji globalnych. W Polsce z rozwiązań SAP korzysta ponad 500 firm i instytucji. Rozwiązania mySAP™ Business Suite pomagają przedsiębiorstwom z całego świata pogłębiać relacje z klientami, optymalizować współpracę z partnerami oraz zapewniać efektywność łańcuchów dostaw i działań biznesowych.
Rozwiązania te oparto na platformie SAP NetWeaver™, która wspiera wprowadzanie zmian i innowacji biznesowych. SAP dostarcza także rozwiązania branżowe, które obsługują specyficzne procesy biznesowe z ponad 25 branż, takich jak przemysł zaawansowanych technologii, handel, instytucje publiczne czy usługi finansowe. Firma SAP ma filie w przeszło 50 krajach i jest notowana na kilku giełdach, w tym na giełdzie frankfurckiej oraz nowojorskiej, pod symbolem SAP. W Polsce SAP jest obecny od 1995 roku. Więcej informacji znajduje się na stronach: www.sap.pl i www.sap.com.
(*) Według definicji SAP oprogramowanie biznesowe musi zawierać rozwiązanie do planowania zasobów organizacji oraz rozwiązania pokrewne, takie jak: zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie cyklem życia produktu oraz zarządzanie relacjami z dostawcami.