W każdym pojeździe komunikacji miejskiej w Krakowie wyznaczone są specjalne miejsca (usytuowane najczęściej niedaleko drzwi) przeznaczone przede wszystkim dla: niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, osób z małoletnim dzieckiem na ręku, osób w podeszłym wieku
Siedzenia te są oznaczone specjalnymi piktogramami, dzięki którym pasażer zajmujący to miejsce wie, że powinien je ustąpić w momencie pojawienia się w pojeździe przedstawiciela jednej z wyżej wymienionych grup. Niestety, z coraz częstszych relacji pasażerów wynika, że takie pożądane zachowanie nie zawsze ma miejsce. Pasażerowie z biegiem lat zdają się zapominać o priorytecie w zajmowaniu tych miejsc, jaki mają osoby potrzebujące. W związku z tym ZIKiT stworzył kampanię społeczną, która ma przywrócić świadomość pasażerów co do korzystania z siedzeń specjalnego przeznaczenia.
Pierwszym krokiem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu było zwrócenie się do Rady Miasta Krakowa z prośbą o zaostrzenie zapisów w regulaminie przewozowym krakowskiej komunikacji miejskiej. Od 16 maja jeden z punktów tego regulaminu brzmi: „Pasażer, który bezpodstawnie zajmie siedzenie specjalne, oznaczone znakiem graficznym (piktogramem),(...) ma bezwzględny obowiązek zwolnić to miejsce, w razie zgłoszenia się osoby, dla której siedzenie takie jest przeznaczone."
Drugim etapem działań miasta jest zamieszczenie we wszystkich pojazdach krakowskich przewoźników informacji (w postaci naklejek i spotów reklamowych) na temat przeznaczenia siedzeń specjalnych. Cztery rodzaje naklejek pojawią się w pojazdach w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Zostaną one ulokowane w widocznym miejscu, w najbliższej okolicy siedzeń specjalnych. Główną częścią naklejek jest nowy piktogram, który w sposób bardziej obrazowy przedstawia grupy osób, które mają priorytet w zajmowaniu miejsc specjalnego przeznaczenia.