Od dawna podnoszone są głosy na temat „kakofonii głosów” w pociągach linii M1. Zarząd Transportu Miejskiego zwracał na to uwagę już jesienią. Metro Warszawskie zaczęło porządkować zapowiedzi teraz, po otwarciu linii M2. Czy docelowo z pociągów zniknie głos Ksawerego Jasieńskiego?
Jeszcze zanim otwarto II linię metra podnoszone były głosy na temat bałaganu z zapowiedziami w metrze. W pociągach usłyszeć można było trzy głosy – lektora Ksawerego Jasieńskiego o następnej stacji, dziennikarza Jakuba Sity po polsku i angielsku o przesiadkach na kolej, syntezatora mowy o stronie wysiadania w składach Inspiro w drętwych komunikatach „Proszę wysiąść na lewo/ prawo”. Sporo krytyki zbierały zwłaszcza angielskie komunikaty oraz treść i forma zapowiedzi o stronie wysiadania. Po otwarciu nowej linii usłyszeć można było już pięć, a w niektórych składach sześć głosów.
Na problemy związane z komunikatami zwracał uwagę Zarząd Transportu Miejskiego. – Działania w celu uporządkowania „kakofonii głosów” na linii M1 zostały już podjęte jesienią ub. roku. Wówczas przygotowaliśmy i przekazaliśmy do Metra Warszawskiego nowe treści zapowiedzi o przesiadkach czy stronie wysiadania. Odpowiedzi, dlaczego pliki nie zostały jeszcze zaimplementowane do pojazdów, należy szukać w MW – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u.
Nie zdecydowano się na nagranie nowych zapowiedzi przez Ksawerego Jasieńskiego. Jego wcześniejsze komunikaty, nadawane od 1998 r., są bardzo dobrze przyjmowane przez pasażerów i cieszą się niemal kultowością. – Współpraca z p. Jasieńskim była w rękach Metra Warszawskiego. Z uwagi na wiek lektora oraz zmianę barwy głosu, spółka nie sugerowała dalszego korzystania z jego usług. Wobec powyższego ZTM zlecił nagranie komunikatów panu Knapikowi, z którym mamy stałą umowę. Dodatkowo opracowaliśmy nowe nagrania komunikatów anglojęzycznych z wykorzystaniem native speakera – brzmienie tych komunikatów musi być profesjonalne – wyjaśnia Krajnow.
Metro Warszawskie zabrało się za porządkowanie komunikatów kilka dni po otwarciu linii M2. – Aktualnie testujemy treści komunikatów, które następnie zostaną ujednolicone dla całej I linii metra. Docelowo komunikaty będą wygłaszane przez jednego lub dwóch lektorów (dla języka polskiego i angielskiego) – jeszcze nie wiadomo kto dokładnie będzie te komunikaty wygłaszał – zapowiada Cyryl Wojewódzki z działu rzecznika prasowego Metra Warszawskiego. Czy porządkowanie komunikatów oznacza, że z pociągów zniknie dobrze przyjęty głos Ksawerego Jasieńskiego, który zapowiada stacje od 1998 r.? – Istnieje taka możliwość, ale to cały czas jest rozpatrywane przez Służbę Taboru – mówi Wojewódzki.
Więcej na portalu Transport-publiczny.pl