Metro Warszawskie opublikowało dzisiaj zdecydowany list do wykonawcy z prośbą o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat budowy. Czy wykonawca, AGP Metro, zwleka z budową centralnego odcinka II linii metra?
Ostatnio przedstawiciel wykonawcy, firmy AGP Metro, informował o problemach uniemożliwiających płynną budowę stacji Dworzec Wileński. Jak informował nas Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy, na przeszkodzie stoją pomnik Braterstwa Broni (wciąż nie ma zgody na jego przesunięcie) oraz kupcy, którzy nie opuścili jeszcze przejścia podziemnego pod ul. Targową. Dziś informacje te – za przedstawicielem AGP Metro – powtórzył też portal TVN Warszawa.
Metro Warszawskie postanowiło wyraźnie zdementować te doniesienia. Na stronie internetowej spółki opublikowany został ostry list do kierownika kontraktu, w którym Metro prosi wykonawcę o zaprzestanie podawania nieprawdziwych informacji. Rzecznik prasowy Metra odmawia dłuższej wypowiedzi w tej sprawie. – Ja nie komentuję, podaję fakty – mówi Krzysztof Malawko. Dodaje, że spółka dysponuje dokumentami na potwierdzenie swojego stanowiska.
Wygląda na to, że Ratusz powoli traci cierpliwość. Od urzędników możemy nieoficjalnie usłyszeć, że wykonawca szuka teraz różnych wymówek i ma problemy z dotrzymaniem przez siebie wyznaczanych terminów nawet na placach budowy, które zajmuje bez przeszkód od dłuższego czasu, jak np. Rondo Daszyńskiego.
Niżej publikujemy treść całego listu.
List do Kierownika Kontraktu KW AGP Metro Polska S.C. Francesco Paolo Scaglione
21 Października 2011
Szanowny Panie,
W związku z pojawiającymi się informacjami prosimy Generalnego Wykonawcę Budowy Odcinka Centralnego II linii metra w Warszawie o natychmiastowe zaprzestanie przekazywania mediom nieprawdziwych informacji na temat warunków prowadzenia budowy stacji C15 (Dworzec Wileński).
Stwierdzamy, że:
1. w sprawie przejścia podziemnego pod ulicą Targową/Solidarności:
W dniu 13 października Generalny Wykonawca przejął protokolarnie plac budowy nie zgłaszając żadnych formalnych zastrzeżeń.
W dniu 18 października PUH M. i W. Murzyn s.c – dzierżawca przejścia poinformował oficjalnie, że do dnia 13 października zostały usunięte pawilony handlowe z przejścia. W tym czasie PGE dokonała demontażu liczników energii elektrycznej, a MPWiK dokonało odczytu wodomierzy.
2. w sprawie Pomnika Braterstwa Broni:
Pomnik ten stoi w północnej części placu budowy. Plac budowy ma ponad 47 tysięcy m2. Pomnik wraz z przyległościami zajmuje powierzchnię 137 m2. Pomnik ma wymiary 11m x 11m. Do wykonania jest 1500 mb murków prowadzących oraz 750 mb ścian szczelinowych.
W terenie przejętym przez Generalnego Wykonawcę muszą być wykonane między innymi: demontaż torowisk, słupów trakcyjnych, jezdni, a także przekładki instalacji podziemnych. W bezpośredniej bliskości pomnika znajduje się około 1-2% sieci znajdujących się na placu budowy.
Jak wynika z powyższych, cząstkowych danych na tym etapie nie ma istotnych przeszkód w prowadzeniu prac przez Generalnego Wykonawcę.
Ponownie prosimy Generalnego Wykonawcę o zaniechanie praktyk polegających na przekazywaniu nierzetelnych, nieprawdziwych informacji na temat inwestycji.
Rzecznik Prasowy
Krzysztof Malawko