Gubernator obwodu lwowskiego Petro Olijnyk zwrócił się do wojewody podkarpackiego Ewy Draus z prośbą o przeprowadzenie niezależnej ekspertyzy ekologicznej po katastrofie pociągu z żółtym fosforem, do której doszło na Lwowszczyźnie 16 lipca.
- List w tej sprawie został już wystosowany. Gubernator uczynił to w związku z decyzją rady obwodowej, która zażądała w ubiegły piątek, by analizę sytuacji powstałej po wykolejeniu się pociągu przeprowadzono za granicą - poinformowała rzeczniczka lwowskiej administracji obwodowej, Iwanka Popowycz.
- Województwo podkarpackie graniczy z naszym obwodem i również jest zainteresowane sytuacją powstałą w wyniku wypadku - dodała. Po południu rzecznik wojewody podkarpackiego Krzysztof Rokosz powiedział, że "do tej pory list w tej sprawie nie dotarł".
- Jeżeli wpłynie, to udzielimy wszelkiej pomocy w wykonaniu ekspertyz - mówił Rokosz. Rzecznik dodał, że bezpośrednio po katastrofie władze Podkarpacia już proponowały "wszelką pomoc".
Zaznaczył, że badanie powietrza nad Podkarpaciem nie wskazuje obecności fosforu.
Do katastrofy doszło 16 lipca w pobliżu wioski Ożydiw w rejonie buskim obwodu lwowskiego. Z torów wypadło 15 cystern, z których sześć się zapaliło. Powstała toksyczna chmura o powierzchni ok. 90 kilometrów kwadratowych. Pociąg transportował fosfor z Kazachstanu przez Rosję i Ukrainę do Polski.
Wskutek wydostania się do atmosfery toksycznych substancji z sześciu cystern, które stanęły w płomieniach, obrażenia odniosły 184 osoby, w tym 54 dzieci. Wszyscy zostali przewiezieni do okolicznych szpitali.
Pociąg składający się z 15 cystern z fosforem, trzech cystern ze skażonym gruntem, zebranym fosforem i pianą gaśniczą, wrócił już do przedsiębiorstwa "Kazfosfat" w Kazachstanie, które zajmie się przeróbką tego surowca.
Szkody spowodowane wykolejeniem się pociągu z żółtym fosforem ukraiński resort ds. sytuacji nadzwyczajnych oszacował na ponad 2 mln dolarów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.