Partnerzy serwisu:
Biznes

List otwarty przewodniczącego RBF ws. PKP Cargo

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Data publikacji:
29-01-2009
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RBF, 29 stycznia 2009

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
List otwarty przewodniczącego RBF ws. PKP Cargo
Przewodniczący Railway Business Forum Henryk Klimkiewicz wystosował list otwarty do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka w sprawie PKP Cargo.

Warszawa 29 stycznia 2009 r.


Szanowny Pan Premier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak,
Szanowny Pan Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

 


W imieniu środowiska przedsiębiorców związanych z transportem kolejowym zwracam się do Pana Premiera i do Pana Ministra, jako do najważniejszych przedstawicieli rządu RP odpowiedzialnych za właściwe funkcjonowanie sektora kolejowego w Polsce.

Kryzys gospodarczy obnażył dramatyczną sytuację PKP CARGO, największego kolejowego przewoźnika towarowego w Polsce. Obecnie obserwujemy przyspieszenie tempa pogarszania się wskaźników przewozowych i finansowych tego przedsiębiorstwa. O tym jednak, że nie przeprowadzenie poważnej restrukturyzacji, brak strategii i jasno wyznaczonych celów, do których stanowczo powinno się zmierzać, doprowadzi do załamania pozycji spółki wraz z nieuchronnymi konsekwencjami dla wszystkich spółek grupy PKP i całego rynku kolejowego, alarmowaliśmy od wielu lat. Niestety, apele naszego środowiska zostały zlekceważone przez poprzednią ekipę rządową. Także ostatni rok należy uznać za zmarnowany.

Kryzys w PKP CARGO stwarza w konsekwencji bardzo poważne problemy dla wielu innych firm. Szczególnie dotkliwie dotknie to zarządcę polskiej infrastruktury kolejowej, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która otrzymuje połowę swoich przychodów z tytułu działalności przewozowej PKP CARGO. Nieuchronne w takiej sytuacji zaległości płatnicze grożą załamaniem rządowego programu inwestycyjnego unowocześnienia polskiej infrastruktury kolejowej.

Kooperujące z PKP CARGO zakłady nigdy dotąd nie były w tak trudnej sytuacji. Co gorsza, firmy te nie mają żadnych informacji odnośnie poziomu możliwych zamówień w najbliższej przyszłości. ZNTK Łapy urlopują całą 700-osobową załogę. Połowę pracowników (400 osób) zwolnią zakłady naprawcze w Gniewczynie. Stoją zakłady w Opolu. Konsekwencje zwolnień będą dramatyczne, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, gdzie zakłady naprawcze taboru kolejowego są największymi pracodawcami. Upadek tych firm oznaczać będzie zniszczenie potencjału wykonawczego, którego odtworzenie będzie bardzo trudne, za co cały sektor kolejowy zapłaci po unormowaniu się sytuacji gospodarczej.

Sytuacja PKP CARGO to już nie tylko wewnętrzna sprawa tego przedsiębiorstwa. Skala działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę i jej znaczenie dla całej gospodarki państwa powoduje, że zarząd przedsiębiorstwa musi uzyskać silne wsparcie polityczne i pomoc ze strony właściciela w przeprowadzeniu niezbędnych działań naprawczych. Z uwagi na nieuchronność zwolnień pracowników, należy otwarcie ujawnić poziom niezbędnych odejść pracowników i zapewnić zwalnianym pracownikom osłonę socjalną.


Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze,

Dla PKP CARGO potrzebny jest pilny plan ratunkowy i wprowadzenie zarządzania kryzysowego. Apeluję do Pana Premiera i Pana Ministra o osobiste zaangażowanie się w tej sprawie, gdyż każdy dzień zwłoki gra na niekorzyść PKP CARGO, rynku kolejowego i polskiej gospodarki. Wzywam do pilnego zwołania spotkania, na którym przedstawicielom zainteresowanych środowisk przedstawiony będzie plan przyjętych przez rząd działań naprawczych w spółce PKP CARGO oraz umożliwione zostanie odniesienie się do tych propozycji.

 

 


Z wyrazami szacunku

 

Henryk Klimkiewicz
Przewodniczący Zarządu RBF

Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5