Spółki PKP PLK i Dworzec Polski podpisały list intencyjny w zakresie zarządzania infrastrukturą służącą obsłudze podróżnych w transporcie kolejowym. Redakcja RK dotarła do treści tego porozumienia. Podmioty deklarują wolę współpracy polegającej na tym, że DP będzie zarządzał przekazanymi przez PKP PLK obiektami infrastruktury, a PLK otrzyma za to wynagrodzenie.
List podpisali ze strony PKP PLK - Marek Pawlik (wiceprezes) oraz Elżbieta Zadrożna (prokurent), a ze strony Dworca Polskiego - Jacek Prześluga (prezes) i Lucyna Roszyk (członek zarządu).
W treści dokumentu można znaleźć zapis, iż "do budowy zintegrowanego systemu obsługi pasażerów publicznego transportu zbiorowego, zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, pożądane jest, by w punktach obsługi podróżnych transportu kolejowego, zarządzaniem przestrzenią służącą obsłudze pasażerów i dostarczaniem usług świadczonych na rzecz podróżnych zajmował się jeden podmiot".
Wobec tego zadeklarowano, że po uzyskaniu stosownych uprawnień Dworzec Polski będzie przejmował zarządzanie obiektami infrastruktury kolejowej służącymi bezpośrednio do obsługi podróżnych, takimi jak: perony, piesze ciągi komunikacyjne prowadzące na perony (w tym także przejścia podziemne i kładki), inne ciągi komunikacyjne prowadzące na perony (w tym drogi dostępu dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach ruchowych lub przemieszczających się z dużym bagażem, rowerami lub wózkami), urządzenia służące podróżnym do dostania się na i z peronów (takie jak windy, schody ruchome, rampy itd.), wiaty peronowe , zadaszenia i inne budynki i budowle na peronach służące obsłudze podróżnych, tablice informacyjne na peronach i w dojściach do nich, elementy małej architektury (takie jak m.in. ławki, kosze na śmieci, ogrodzenia), urządzenie służące oświetleniu peronów oraz ciągów komunikacyjnych do nich prowadzących, inne urządzenia i obiekty służące bezpośrednio obsłudze podróżnych, określone w ramach szczegółowych ustaleń.
Przekazanie zarządzania wspomnianymi obiektami i urządzeniami ma nastąpić w drodze umowy, która zawierać będzie ich szczegółową listę, tryb ich przekazania oraz wysokość i sposób obliczania wynagrodzenia z tytułu umowy. Ponadto umowa będzie zawierała uregulowania na temat zakresu odpowiedzialności stron za bieżące utrzymanie, konserwację i remonty wspomnianych obiektów, zasady odpowiedzialności stron z tytułu ich zarządu oraz zasad budowy, użytkowania, konserwacji i remontów oraz modernizacji obiektów i urządzeń służących prowadzeniu ruchu pociągów, zasilaniu tych urządzeń oraz sieci trakcyjnej, znajdujących się w obrębie obiektów i dworców, którymi zarządzanie będzie przekazywane Dworcowi Polskiemu. Umowa ma określić także zasady współpracy przy remontach i modernizacjach (w tym przy tworzeniu planów, dokumentacji przedprojektowej, wniosków o dofinansowanie inwestycji oraz ich rozliczeń), zasady i techniczne warunki współpracy w zakresie udzielania informacji pasażerskiej (w tym także tych dotyczących rozkładów w celu przygotowania rozkładów ściennych, tablicowych itd.), zasady współpracy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony na obszarze kolejowym oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych, zasady odpowiedzialności za mienie innych podmiotów znajdujące się na lub we wspomnianych obiektach. Przyszłe porozumienie ma zawierać także uregulowania dotyczące przejęcia uprawnień i zobowiązań wynikających z umów z innymi podmiotami oraz sposób rozstrzygania ewentualnych sporów pomiędzy oboma sygnatariuszami.
W celu stworzenia umowy Dworzec Polski i PKP PLK powołają wspólnie wyspecjalizowany zespół. Kontrakt ma zostać podpisany do 1 października.
PKP PLK zadeklarowały również, iż dokonają przeglądu umów dotyczących udostępniania powierzchni w obrębie wspomnianych urządzeń i obiektów, jak również związanych z dostarczeniem mediów, utrzymaniem, konserwacją, remontami lub modernizacją. Spółka ma dążyć do tego, aby wszelkie prawa i obowiązki wynikające z tych umów zostały przejęte przez Dworzec Polski. Gdyby taka zmiana nie była możliwa, DP zadeklarował, iż poniesie wszelkie koszty wynikające np. z kar umownych lub odszkodowań.
List intencyjny prawdopodobnie jest reakcją na wezwanie przez UTK spółkę DP SA do uzupełnienia braków we wniosku o zatwierdzenie stawek dostępu do infrastruktury. Kwestia ta wzbudza kontrowersje (więcej), bowiem wniosek taki może bowiem złożyć wyłącznie podmiot, który tą infrastrukturą zarządza. Ponieważ stawki dostępu do infrastruktury przedstawione przez Dworzec Polski do zatwierdzenia przez UTK obejmować mają również dostęp przewoźników do peronów - Dworzec Polski stanął przed koniecznością wykazania dysponowania tą infrastrukturą od grudnia 2011 r.