Za dwa, trzy lata w dotychczasowym budynku dworca kolejowego powinno powstać centrum wystawiennicze z prawdziwego zdarzenia - zapowiada Janusz Sepioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Stworzenie takiej placówki było jednym z postanowień pierwszego wspólnego posiedzenia władz miasta i województwa. Janusz Sepioł tłumaczy, że po uruchomienia na cele obsługi podróżujących koleją hali pod peronami konieczna będzie zmiana charakteru obecnego historycznego budynku dworca. - Kraków i Małopolska potrzebują czegoś na wzór paryskiego Grand Palais, w którym odbywają się najważniejsze w mieście imprezy wystawiennicze. W eleganckich halach dworcowych mogłyby być organizowane zarówno prestiżowe wystawy znanych artystów, jak i salony motoryzacyjne. Teraz Krakowowi brakuje tego typu miejsca - mówi Janusz Sepioł i dodaje, że galeria Bunkra Sztuki nie spełnia tych wymogów zarówno ze względu na mniejszą powierzchnię, jak i sprofilowanie na wystawy stricte artystyczne. - Pomieszczenia dworcowe są wysokie, co pozwoliłoby na organizowanie tam również ekspozycji dzieł sztuki o nietypowych wymiarach - Janusz Sepioł liczy, że w centrum wystawienniczym odbywałoby się rocznie sześć-siedem prestiżowych wystaw czy imprez targowych, np. targi książki, wystawy w ramach Miesiąca Fotografii, a w czasie Euro 2012 wystawa o historii polskiego futbolu. Na razie nie chce szacować, ile kosztowałaby adaptacja tego budynku na cele wystawiennicze.
Obecnie budynek jest własnością PKP - koleje zamierzają się go pozbyć w przyszłym roku. - Miasto chciałoby go w dużym stopniu przejąć za długi PKP. Częściowo weszło już na hipotekę tego budynku, co zapobiegnie sprzedaży go np. na cele komercyjne - mówi Janusz Sepioł.
Gotowe do współtworzenia centrum wystawienniczego są także władze Małopolski, które widziałyby w nim miejsce np. na targi produktów regionalnych, ofert biznesowych małopolskich gmin czy wystawy prezentujące atrakcje regionu. - Taki wspólny pawilon Krakowa i Małopolski służyłby całemu regionowi, bo zaglądający do niego turyści zdaliby sobie sprawę, że wiele pięknych zabytków jest do zobaczenia również poza Krakowem, na małopolskiej prowincji. Byłaby to swoista recepcja, w której przyjmowalibyśmy gości przyjeżdżających w nasze strony - mówi marszałek małopolski Marek Nawara.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.