Bombardier Transportation poinformował o podpisaniu kontrakt z Greater Vancouver Transportation Authority (TransLink) na dostawę 34 pociągów szybkiej kolei miejskiej (Advanced Rapid Transit – ART) drugiej generacji dla regionalnego systemu transportu SkyTrain.
Kontrakt o wartości około 77 mln euro przewiduje możliwość dostawy dodatkowych 38 pojazdów. Jeżeli cały kontrakt zostanie zrealizowany – w sumie 72 pociągi – jego wartość wyniesie około 148 mln euro.
Nowe pociągi pozwolą na pożądane zwiększenie wydajności transportowej systemu. Popularność SkyTrain przewyższa obecnie początkowe prognozy. W systemie eksploatowanych jest obecnie 60 pociągów ART drugiej generacji i 150 jednostek ART pierwszej generacji.
Linia Expo, pierwsza faza systemu transportu SkyTrain, otwarta została w 1986 roku z okazji Targów Światowych Expo w Vancouver. Budowa najnowszej fazy – SkyTrain Millenium Line – poszerzyła system w 2001 roku. Wspólnie obie linie tworzą najdłuższy na świecie system transportu nie wymagający obsługi maszynisty - 49,5 km i 33 stacje.
Pociągi będą wyprodukowane i złożone w zakładach Bombardier Transportation w Sahagun w Meksyku i Thunder Bay w Ontario. Dostawę wagonów zaplanowano na pierwszą połowę 2009 roku.
“Bombardier dumny jest, że powtórnie może włączyć się w tworzenie SkyTrain dzięki zarządowi transportu Translink i Greater Vancouver Region District.” – mówi William Spurr, Prezydent Bombardier Transportation na Amerykę Północną. “Zawsze cieszymy się, gdy zadowolony klient ponawia zamówienie na dodatkowe produkty”.
Pociągi szybkiej kolei miejskiej drugiej generacji (ART MKII) są także eksploatowane na lotnisku JFK w Nowym Jorku i na linii Kelana Jaya w Kuala Lumpur w Malezji. ART MKII będą ponadto eksploatowane w projektowanej linii szybkiej kolei w Yongin w Korei Południowej i w Pekinie w Chinach.
W Ameryce Północnej Bombardier Transportation jest liderem w produkcji pociągów pasażerskich, lokalnych, regionalnych, dla metra i zautomatyzowanych systemów szybkiego transportu. Firma serwisuje także dwie największe floty pociągów pasażerskich w Kanadzie
i USA.
Grupa Bombardier Transportation ma swoją siedzibę w Berlinie i jest obecna w ponad 60 krajach. Około 97 000 pojazdów produkcji Bombardiera znajduje się obecnie w użyciu. Firma, uważana za lidera na światowym rynku kolejowym, posiada najszerszą ofertę produktową.