14 października 2008 odbyła się konferencja „Łączność, komunikacja i korespondencja”. Celem konferencji było zapoznanie przedstawicieli spółek kolejowych z nowymi produktami TK Telekom: rozwiązanie do wymiany korespondencji służbowej w sytuacjach związanych z transportem ludzi i towarów – Telegramy Nowej Generacji, rozwiązanie integrujące komunikację w organizacji – Zintegrowany System Komunikacyjny oraz rozwiązanie wykorzystywane do komunikacji w sytuacjach kryzysowych – System Łączności Utajnionej.
Dla pracowników Telekomunikacji Kolejowej obsługiwanie klientów kolejowych z wykorzystaniem systemów telegraficznego i telekonferencyjnego stanowi obszar kompetencji od wielu lat.
Od kilku lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju i rosnącej dostępności technologii teleinformatycznych. Jednocześnie gwałtownie podniosły się oczekiwania i wymagania Klientów. Dzisiaj „pilność” wymiany informacji nie oznacza "następny dzień", zaś nowe przepisy prawa nałożyły poważne wymagania i obowiązki w związku z ochroną informacji „sensytywnych”.
Telekomunikacja Kolejowa stale pracuje nad unowocześnieniem wymiany korespondencji służbowej w PKP. Przykładem tego są wdrożenie w 2003 roku TELEGRAMY IP. Zebrane od tego czasu doświadczenia i opinie klientów pozwoliły opracować nowy produkt Telegramy Nowej Generacji (TNG). Stało się to możliwe dzięki technologiom informatycznym, które przez ostatnie kilkanaście lat zostały dokładnie sprawdzone i przetestowane. Najlepsze i najbardziej potrzebne technologie zostały ujęte w standardy i zaimplementowane w systemach informatycznych na tyle dobrze, że nie wymagają od użytkownika wiedzy tajemnej. Tak jest przykładowo z szyfrowaniem i podpisywaniem dokumentów elektronicznych z zastosowaniem technik kryptograficznych lub zestawianiem połączeń video.
W ocenie ekspertów z Telekomunikacji Kolejowej, prezentowane systemy informatyczne są wystarczająco stabilne i wiarygodne, aby mogły być wykorzystywane do wspierania procesów organizacyjnych wymagających największego zaufania i pewności.
Jak twierdzi kierownik projektu TNG Paweł Musiał proponowane przez Telekomunikacjeę Kolejową rozwiązania mogą być tanie. Oczywiście tanie będą wtedy, gdy obszar świadczenia usług znajdzie się w pobliżu miejsca gdzie krzyżują się efekt skali z efektem synergii.
Innym przykładem jest wdrożenie Zintegrowany System Komunikacyjny (ZSK) jako konwergentnego rozwiązania do komunikacji dedykowanego dla firm wielooddziałowych. W ramach zaproponowanego systemu dostępne są usługi takie jak audio i wideo konferencje z wykorzystaniem dedykowanych urządzeń końcowych, jak również aplikacji zainstalowanej na komputerze. Dodatkowo aplikacja zainstalowana na komputerze umożliwia komunikację tekstową oraz pracę grupową (Live Meeting) np. praca na wspólnym dokumencie z wykorzystaniem pakietu Microsoft Office. Niniejszy system może być również zintegrowany z Microsoft Exchange Server, dzięki czemu użytkownik może mieć swobodny dostęp do poczty e-mail, a cała organizacja pracować na wspólnym kalendarzu.
System Łączności Utajnionej (SŁU) dotyczy organizacji komunikacji w sytuacjach kryzysowych. W sytuacjach, w których musi działać łączność na potrzeby stanowisk których zadaniem jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym, przygotowanie do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz na odtwarzaniu infrastruktury lub przywróceniu jej pierwotnego charakteru na obszarze kolejowym. Rozwiązanie umożliwia zrealizowanie wymagań ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 26 kwietnia 2007 roku. Skuteczność rozwiązania gwarantuje wypracowany przez lata na kolei, wspierany standardami technicznymi (łączność i informatyka), skuteczny system organizacyjny. Na to rozwiązanie składają się specjalizowane podsystemy łączności, wymiany głosu, korespondencji na bazie TNG, telekonferencji na bazie ZSK oraz powiadamiania alarmowego.