W dniach 10-11 grudnia w Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem „Kierunki rozwoju współczesnych systemów transportowych w warunkach globalizacji rynku”, zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Transportu (SKNT) działające przy Katedrze Transportu.
Konferencja została uroczyście otwarta przez Prorektora ds. Edukacji Prof. AE dr hab. Roberta Tomanka, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę studenckich kół naukowych w kształtowaniu młodej kadry przedsiębiorstw w nowoczesnej gospodarce.
Wśród zaproszonych gości byli pracownicy naukowi i studenci – członkowie kół naukowych z takich ośrodków akademickich jak: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Politechnika Krakowska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu, Politechnika Śląska, Akademia Ekonomiczna w Katowicach oraz szerokie grono przedstawicieli przedsiębiorstw, które wspierają działalność SKNT.

* Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A w Katowicach odbierający statuetkę "Przyjaciela SKNT".
W pierwszym dniu konferencji reprezentanci przybyłych kół naukowych dokonali prezentacji swoich dotychczasowych osiągnięć. Kulminacyjnym punktem programu było wręczenie przedstawicielom przedsiębiorstw, które aktywnie wspomagają członków SKNT w podejmowanych przez nich inicjatywach statuetek „Przyjaciel SKNT”. Nagrody te są wyrazem szczególnego podziękowania dla środowiska biznesu, które aktywnie współpracuje ze środowiskiem akademickim, umożliwiając jego dynamiczny rozwój.
Wśród przyjaciół Studenckiego Koła Naukowego Transportu znalazły się firmy: DACHSER Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., DB Schenker Rail Rybnik S.A., Inter World Logistics Sp. z o.o. oraz Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

* Uczestnicy panelu nt. "Transport w gospodarce opartej na wiedzy" od lewej: dr Grażyna Koniorczyk z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, mgr Łukasz Ziob uczestnik studiów doktoranckich w Akademii Ekonomicznej w Katowicach, dr inż. Ryszard Janecki z Politechniki Śląskiej, mgr Marcin Janowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Dariusz Tłoczyński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Częścią programu był również panel dyskusyjny nt. „Transport w gospodarce opartej na wiedzy” z udziałem pracowników naukowych z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce zajmujących się tematyką transportu. Panel poprowadził dr inż. Ryszard Janecki z Politechniki Śląskiej.
Podczas obrad zaprezentowano także wydaną w listopadzie monografię pt. „Rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw transportowych, spedycyjnych oraz logistycznych w zmieniających się warunkach rynkowych" pod redakcją dr Joanny Hawlena z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Publikacja ta zawiera interesujące artykuły pracowników naukowych oraz członków kół, wywodzących się z różnych ośrodków akademickich i stanowi pokłosie ubiegłorocznej konferencji SKNT, która odbyła się w Wiśle.

* Dyrektor Handlowy Firmy Dachser Sp. z o.o Pan Bartłomiej Wolski podczas prezentacji historii działalności firmy.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła wizyta w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach – Pyrzowicach. Goście mogli obejrzeć m. in. najnowszy terminal pasażerski oraz nowoczesny terminal cargo. Podczas wizyty mieli oni również okazję zapoznać się z zasadami pracy w porcie lotniczym i funkcjonowaniem przedsiębiorstw naziemnej obsługi logistycznej.
Drugi dzień konferencji poświęcony był na prezentacje referatów zaproszonych gości. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno młodzi pracownicy nauki, jak i studenci reprezentujący koła naukowe. Za najciekawszy referat uznano wystąpienie Kamila Bidzińskiego i Bartłomieja Kobalczyka z SGGW w Warszawie pt. „Via czy Rail? Czyli losy nadbałtyckiego szlaku...”, a także wystąpienie Rafała Olszewskiego i Jana Marczyka z Politechniki Krakowskiej pt. „Przykłady interoperacyjności w polskich kolejach na tle rozwiązań europejskich”. Wyróżniono również prezentację mgra inż. Zygmunta Kopacza z Politechniki Poznańskiej pt. „Systemy wspomagające zaopatrzenie źródłem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw w kryzysie”.

* Dr Joanna Hawlena.
Wszyscy uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z najnowszym numerem miesięcznika „Rynek Kolejowy”, zachęcającego młodych naukowców do publikacji na jego łamach.
Podsumowania konferencji dokonała dr Joanna Hawlena, opiekun naukowy organizatora konferencji - Studenckiego Koła Naukowego Transportu. Podkreśliła fakt, iż spotkania tego typu sprzyjają nawiązywaniu kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą pomiędzy młodymi naukowcami i ośrodkami akademickimi.
