Upłynął termin składania deklaracji ws. prywatyzacji spółki TK Telekom. Planowana sprzedaż przyciąga światowe tuzy. Jeszcze więcej chętnych ustawia się po PKP Energetykę – donosi Puls Biznesu.
Termin składania wstępnych deklaracji ws. prywatyzacji TK Telekom minął 31 października. Jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, zainteresowanie wyraziły m.in. Exatel, Netia czy fundusze inwestycyjne, jak Montagu i EQT. Możliwości kupna mają się też przyjrzeć Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtela oraz spółka z grupy Carlosa Slima, który kupił ostatnio ponad połowę udziałów w Telekom Austria. Chętni mają czas na składanie ofert do 19 listopada. Wątpliwości potencjalnych nabywców wciąż budzą nieuporządkowany system ewidencji sieci telekomunikacyjnych (tzw. paszportyzacja) oraz nieuregulowana kwestia służebności.
PKP wystawiają na sprzedaż 100% udziałów w części telekomunikacyjnej spółki TK Telekom. Łączna wartość nominalna spółki to 384,9 mln złotych. Przez pierwsze półrocze 2015 roku mają trwać negocjacje z nabywcami udziałów TK Telekom, by zamknąć transakcję na przełomie drugiego i trzeciego kwartału.
Wcześniej – dla ułatwienia procesu prywatyzacji – wydzielono z niej spółki TK Budownictwo i PKP Utrzymanie. PKP próbowało sprzedać wydzieloną spółkę odpowiedzialną za budownictwo – nie znaleźli się jednak chętni i wydzielony przedmiot wykupiły PKP SA.
Sporo chętnych przyciągać ma drugi z wystawionych na sprzedaż podmiotów, czyli PKP Energetyka. Spółka, wyceniana na co najmniej 700 mln zł, dysponuje ogólnopolską siecią dystrybucji energii i stanowi łakomy kąsek dla inwestorów. Lista chętnych według informacji Pulsu Biznesu jest długa – od funduszu Marguerite, poprzez Macquarie, Eiser Infrastructure, CEE Equity Partners, Infracapital, po takie giganty jak KKR. PKP Energetyka przyjrzą się też PGE, Tauron, Energa czy Enea. Tutaj jednak obawy budzą silne związki zawodowe, które mogą utrudnić sprzedaż bądź zwiększyć jej koszt z uwagi na potencjalnie wysokie odprawy.
To nie koniec planów prywatyzacyjnych PKP. Pod koniec roku zarząd grupy chce zaprosić chętnych do negocjacji ws. nabycia udziałów PKP Informatyka. Natomiast w 2017 bądź 2018 r. na giełdę wejść ma PKP Intercity.