Związki zawodowe działające w TK Telekom podpisały porozumienie z zarządem i PKP SA w sprawie paktu gwarancji dla pracowników.
Zgodnie z zapisami Paktu, w przypadku zwolnienia pracownika objętego Paktem Gwarancji Pracowniczych z przyczyn od niego niezależnych, będzie on mógł liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości 6-, 10- lub 18-krotności swojego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy na kolei. Każdemu z zatrudnionych objętych paktem, zostanie wypłacona premia prywatyzacyjna w wysokości od 0,8 do 1,2-krotności średniej pensji pracowników.
Ponadto przewiduje się przez co najmniej 2 lata pozostawienie niezmienionych warunków Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (gwarantującego m.in. świadczenie emerytalne, nagrody jubileuszowe i dodatki funkcyjne) oraz zagwarantowanie w Radzie Nadzorczej TK Telekom jednego przedstawiciela Związków Zawodowych.
– W związku z trwającym procesem prywatyzacyjnym staramy się zabezpieczyć interesy pracowników TK Telekom. Cieszy nas fakt, że rozmowy ze stroną społeczną przyniosły porozumienie. Wypracowany kompromis jest korzystny dla obu stron i chroni przyszłość zatrudnionych w niej osób – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA.
W sobotę, zaledwie dzień po podpisaniu porozumień, przez Warszawę przeszła kilkudziesięciotysięczna manifestacja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jednym z postulatów jest zaprzestanie prywatyzacji spółek infrastrukturalnych z Grupy PKP, w tym TK Telekom. Jednak związki zawodowe działające w samym TK Telekom, zrzeszone w FZZPAiT, podpisując porozumienie zgodziły się na prywatyzację.
Co wywalczyli związkowcy względem pierwotnych ustaleń? Dowiesz się w portalu Monitor.
