Trwają negocjacje płacowe ze związkami zawodowymi w Grupie PKP na temat wzrostu wynagrodzeń. Pracodawcy Grupy PKP reprezentowani przez Związek Pracodawców Kolejowych i NSZZ „Solidarność” Sekcji Krajowej Kolejarzy ustalili konieczność kompleksowego rozwiązania kwestii wzrostu wynagrodzeń w roku 2008 i w kolejnych latach.
Obie strony ustaliły termin następnego spotkania na 21 lutego 2008 roku.
Kontynuowane są także negocjacje ze Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. W najbliższy piątek odbędą się także rozmowy z Federacją Związków Zawodowych Pracowników PKP.
W 2007 roku średnie wynagrodzenie w Grupie PKP wzrosło o 10,5%. W 2008 roku Zarządy spółek Grupy PKP chcą, zgodnie z wcześniejszymi planami, podnieść wynagrodzenia od 10% do 16% w zależności od spółki – między innymi jej wyników finansowych i wskaźników wydajności w spółce. Propozycje płacowe związków zawodowych negocjujących ze spółkami Grupy PKP cały czas są na różnym poziomie, od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
PKP S.A. sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami Grupy PKP i monitoruje przebieg wszystkich negocjacji. Nadrzędnym celem negocjacji jest niedopuszczenie do jakichkolwiek wydarzeń uderzających w klientów Grupy PKP.
Spełnienie kolejnych i najdalej posuniętych postulatów płacowych oznacza bardzo negatywne skutki dla kondycji pracodawców – utratę płynności finansowej spółek Grupy PKP już w pierwszej połowie 2008 roku, stratę Grupy PKP na koniec roku na poziomie kilkuset milionów złotych, załamanie odnotowanego w 2007 roku trendu wzrostu przewożonych pasażerów i wydawanych na inwestycje pieniędzy. Dlatego w negocjacjach pracodawców szczególny nacisk kładziony jest na utrzymanie równowagi między przychodami a kosztami działalności gospodarczej. Drugim istotnym aspektem podnoszonym przez pracodawców jest konieczność zrealizowania przez nich przewidzianego na 2008 rok planu inwestycji – szczególnie w zakresie modernizacji linii kolejowych i taboru. Negocjacje ze związkami zawodowymi trwają.

* Fot. Kamil Masło.